Çocuğunuz Okulda Ne Yiyor?


0

Çocuğunuzun okulda neler yediğini biliyor musunuz?

Muhtemelen pek çoğumuz bildiğimizi sanıyoruz. Çocuğumuzun, gelecekte de sürdüreceği sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmasını sağlamak  için günlük beslenme programını kontrol etmek çok önemlidir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre obezite ile mücadelede okullar dikkat edilmesi gereken en önemli alanlar arasında yer almaktadır. Sağlıksız okul yemekleriyle ilgili durum gerçekten de dehşet vericidir. Bu nedenle çocukların okuldayken neler yiyeceğini önceden planlamalı ve plana sadık kalmalısınız. Çocuklar hem evde hem de okulda sağlıklı beslenirlerse obezite ile mücadelede önemli bir adım atılmış olacaktır.

Ne Yapılmalı?

Çocukların kendi rızaları ile tahıl ve sebze gibi sağlıklı yiyecekleri tercih etmeyecekleri de, bu gıdaları tüketmekten mutlu olmayacakları da açıktır. Hamburger ve pizza gibi fastfood tarzı yiyecekler onlar için hep daha cazip olacaktır. Sebebi de gayet basit: yiyorlar çünkü seviyorlar. Bununla birlikte onlara sağlıklı beslenmenin yararları sürekli tekrar edilmeli ve çocuklar bu yönde teşvik edilmelidirler. Haftada bir gün ödül olarak, çok aşırıya kaçmadan, istediklerini yeme serbestliği tanımak teşvik açısından işe yarayabilir.

Ebeveynler Nasıl Yardımcı Olabilir?

Çocuğunuz okuldayken, onun, istediğiniz yemeği yemesini sağlamak için yanı başında olmanız mümkün değil. Dolayısıyla yapılabilecek en iyi şey, onun, sağlıksız okul yemeğinin yol açabileceği olumsuz etkileri anlamasını sağlamak olacaktır. Bunun, söylendiği kadar basit olmadığını biliyoruz elbette. Yine de bir başlangıç yapmak adına ikna etme yoluna gitmek etkili olabilir. Çocuğunuzu, kızarmış yiyecekler yerine meyve, sebze ve tahıl yemesi, beyaz ekmek yerine kahverengi ekmek tüketmesi için teşvik etmeniz önemlidir. Çocuğunuzun okul yemeğini evde kendiniz hazırlıyorsanız sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmak büyük ölçüde sizin elinizde demektir.

Çocukların hamburger yerine sebze tercih etmeyeceklerini kabullenmek, doğru teşvik edici hamleleri uygulamak için yol gösterici olacaktır. Günün büyük bölümünü okulda geçiren çocuğunuz, ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacak olan kahvaltı ve öğle yemeği gibi en önemli öğünleri de yine okulda alıyor muhtemelen. İşte bu yüzden mümkünse okullardaki beslenme programlarını denetlemek, çocuğunuzun kendi yaptığı tercihlerini sağlıklı yiyeceklerden yana yapmasını sağlayabilmek çok büyük önem taşıyor.

Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte değişen yaşam tarzımızın, özellikle de hareketsizliğin ve fast-food tüketim kültürünün sebep olduğu en büyük tehlikelerden biri de obezite ve onun sebep olduğu sağlık sorunları maalesef. Obezite, dünya genelinde de hızla artış gösteren tip 2 diyabet, insülin direnci, hipertansiyon gibi (diğerleri için https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/obezite/obezitenin-yol-actigi-saglik-problemleri.html adresine göz atabilirsiniz) sağlık problemlerinin bir numaralı nedeni olarak görülüyor. Akdeniz, Ege gibi en sağlıklı mutfaklara sahip ülkemizde bile, büyük oranda da büyük şehirlerde, tehlike çanları çalmaya başladı. Yetişkinlerin yanı sıra çocukluk çağında bile sıklıkla rastlanan bu sorunla mücadelede aileler başta olmak üzere toplumun pek çok kesimine büyük sorumluluklar düşüyor. Çocuğunuzun okulda yediği şeyler üzerinde kontrol sahibi olmanız da bu sorumluluklardan biri.

Ebeveynler olarak çocuklarınızın sağlıklı beslenme programı ile birlikte sağlıklı yaşam tarzını benimsemelerine yardımcı olmanız onların geleceklerine yapacağınız en güzel yatırım olacaktır.


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

0

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı