0

Denge çok önemlidir, orta yolu muhakkak bulmalıyız. Abartmadan, aile bağlarını korumak için,  iletişim çok önemlidir.Yeri geldiğinde otoriteyi korumak gerekmektedir.

Ataerkil aile yapısından çekirdek aile yapısına doğru hızlı bir geçiş yaşanarak toplumsal değişimler hayatımızda ki aile dengesini de değiştirmekte ve geliştirmektedir.Önceleri aile içerisinde daha baskıcı bir tutum sergilenmekteyken şimdi ise anne babalar daha dinleyici bir tutum sergilemektedir. Bu tutum çocuklarımızın atacağı adımlarda önemli bir rol oynamaktadır.

İlk olarak çocuklarımızı dinlemeyi, anlayışla karşılamayı olabilecek bütün sorunları konuşarak çözebilmeyi ve arkadaş gibi davranarak, aramızda oluşacak güveni sağlamlaştırıyor ve çocuklarla aramızda ki iletişimi güçlendirimeyi sağlıyoruz. Fakat mesele arkadaş gibi değil, anne baba gibi davranarak sorunlara çözüm bulabilmektir. Çocuğunuz pek çok döneminde, kendi akranlarıyla bir arkadaş çevresi olacaktır. Yeter ki siz anne baba olarak konumunuzu ve otoriterinizi değiştirmemeye özen gösterin.

Çocuklarınızın hayatı boyunca edineceği arkadaşları, bir şekilde çocuğunuzun hayatında iz bırakır. Ama anne ve baba olarak sizin bırakacağınız iz herşeyden çok özel bir iz, yol göstericidir. Unutmayınız ki çocuğunuzun bir sürü arkadaşı olacak, farklı izler bırakacak ama bir tane anne babası olaarak sadece bir iz bırakacaksınız ve bu iz hayatları boyunca, çocuklarınıza  rehberlik edecek.

Çünkü; çocuğunuzun hayatında hiç bir rol, anne baba rölü kadar belirleyici olamaz. Öyleyse bu rolü her daim düzeyinde kullanmalı ve çocuğunuzla aranızda ki nesil farkının getirdiği gereksinimleri çocuklarınıza aktararak,  hayata doğru bir şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmanız gerekmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0