Çocuklar için Hobinin Önemi


0

Çocuklar için hobinin önemiBir çocuğun hayatında hobilerin önemi göz ardı edilemez. Hobiler, çocuklara, boş zamanlarında TV izlemenin ve internette gezinmenin sağlayamayacağı bir amaç duygusu ile beraber yaratıcı ve kendine güveni olan kişiliklerin şekillendirilmesinde de yardımcı olur.
Bir zamanlar çocukların en büyük eğlencesi, dışarıda oynadıkları oyunlar ve evde ilgilendikleri hobiler yoluyla fiziksel ve zihinsel olarak aktif olmalarıydı. Günümüzde ise çocukların büyük çoğunluğu zamanlarını video oyunları ile ve internette gezinerek harcıyor. İnternet bilgi yönünden zenginliği tartışılmaz; ancak web dünyasındaki herşeyin faydalı bilgilerden meydana geldiğini de söyleyemeyiz.

Biraz daha ileri giderek, internetin çocuklar için uygun olmadığını, onların mümkün olduğunca kötü etkilerinden uzak tutulması gerektiğini bile söyleyebiliriz. Çocuklarınızı, hobileriyle ilgilenmeleri için teşvik etmek yerine neden kendinizi, internetteyken her hareketini izlemek zorunda olduğunuz bir pozisyona sokasınız ki!

Hobiler Çocuklar için Neden Önemli?

#1 Yaratıcılığa Teşvik Eder
Şiir-hikaye yazmak, boyamak, çizmek, model yapmak gibi hobiler, eşsiz bir şey oluşturmak yönünden, çocukların yaratıcılık yeteneklerini kullanmalarına yardım eder. Bu tip aktivitelerde çocuklar hayal güçlerini kullanırlar. Düşünmeyi ve yeni fikirler ortaya atabilmek için hayallerinde canlandırmayı öğrenirler. Tüm gün koltukta oturarak dijital oyunlar oynamanın hiçbir yaratıcı yanı yok. Bunun yerine çocuklar, hayal güçlerine dayanan senaryolar oluşturma ve bu doğrultuda, arkadaşları veya aileleriyle birlikte evde veya dışarıda oynayabilecekleri oyunlar geliştirmeleri için desteklenmelidirler.

#2 Başarı Duygusu Aşılar
Çocuklar, bir şey oluşturmak için hayal güçlerini ve yeteneklerini kullandıklarında, güvenlerini ve morallerini güçlendirecek başarı duygusunu tadarlar. Ebeveynler, ortaya çıkardıkları iyi işler için onları onurlandırmaya ve yetenekleri doğrultusunda devam etmeleri için onları teşvik etmeye önem vermelidirler. Pul, para koleksiyonu gibi küçük hobiler bile, onlara, kendilerini, mükemmel bir iş yapıyormuş gibi hissettirecektir. Topladıkları her yeni pul veya para kendileriyle gurur duymalarını sağlar ve bir yenisini bulmak için onları daha sıkı çalışmaya teşvik eder. Bu da, sıkı çalışmanın, sabırlı olmanın ve başarma hissinin değerini aşılar.

#3 Zekayı Tetikler
Hobiler, çocukların entelektüel yeteneklerini keskinleştirmelerinde de yardımcı olur. Özellikle kitap okumak gibi hobiler, kelime dağarcıklarının genişlemesine ve farklı yazım tarzlarını keşfetmelerine destek olur. Bir kitabı bitirmek zaman alır; ve dolayısıyla hikayenin mesajına veya temasına odaklanmalarına, konsantre olmalarına yardım edebilir. Kitap okumak, çocukları bir şeylerle meşgul ediyor olması nedeniyle can sıkıntısından ve huysuzluktan da uzak tutar. Puzzle yapmak, scrabble ve satranç tarzı masa oyunları oynamak gibi hobiler çocukların hızlı ve etkili düşünmelerini teşvik eder. Ustaca kararları kendi içlerinde değerlendirerek hızlı bir şekilde verebilme yetisine sahip olabilirler. Büyük önemi olan “kendi kendine eğitim” sürecine başlar; yavaş yavaş, gözlem ve deneyimlerle kendilerini nasıl eğiteceklerini öğrenirler. Böylece, yeni bir şey yapma veya öğrenme girişimlerinde daha bağımsız ve kendilerine çok daha güvenir hale gelirler.

#4 Takım Ruhunu Öğretir
Spor ve diğer oyunlara katılım gibi hobilerde ortak hareket etme bilinci, çocukların takım üyelerine ve rakiplerine saygı ve nezaketle davranmayı öğretir. Takım ruhunun ve liderliğin ince ayrıntılarını öğrenirler. Başarıları ile böbürlenmemelerini ve kaybettiklerinde kendilerini hor görmemeyi öğrenirler. İhtiyacı olanlara yardım etmeyi, maç esnasında yardımlarına koşmayı öğrenirler. Aynı zamanda, rekabetin ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmanın önemini anlarlar.

#5 Yeteneklerini Kullanmalarını Sağlar
Çocukluklarında basit bir hobiyle bile ilgilenmiş olan çocuklar, daha sonraki yıllarda donanımlı beceriler edinmiş olarak büyürler. Bu yetenekler, ileride, gelirlerinin kaynağı olabilir ve onlar üzerinden geçimlerini sağlayabilirler. Örneğin, çocukken marangozhanede vakit geçiren biri günün birinde yeteneklerini el yapımı mobilyalar satmada kullanabilir. Veya hikaye yazmaktan hoşlanan çocuklar, ileride kendi hikayelerini yayınlayan profesyonel bir yazar olabilirler. Tüm bunlar yeteneklerinizle erkenden tanışmanın bir sonucu olabilir.

Tüm bu faydaların yanı sıra, çocuklar zaman yönetiminin ve amaç belirlemenin hayattaki önemini uğraştıkları hobiler sayesinde kavrarlar. Ebeveyn olarak yapmanız gereken şey, onları erken yaşta hobi edinmeleri için desteklemektir. Çocuğunuz müzikten hoşlanıyorsa onu bir müzik aleti kullanmayı öğrenmesi veya müzik eğitimi alması için teşvik edin. Aynı şekilde, fiziksel ve zihinsel olarak fit olmalarına yardımcı olmak için onları spor aktivitelerine katılmaları için destekleyin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0

Ne Hissettin?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format