Çocuklarda Disleksi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?


1
5 paylaşım, 1 point

Disleksi genellikle çocukluk döneminde sıkça görülen bir öğrenme güçlüğüdür.

“Disleksi nedir, çocukluk dönemi hastalığı mıdır?” gibi pek çok soru akla gelirken, ebeveynler böyle bir durum karşısında ne yapacaklarını bilemeyebilir ve uzman yardımına ihtiyaç duyabilir. Disleksi, okula başlama çağında yani çocukların yeni bilgiler öğrendikleri dönemlerde fark edilebilir olmaktadır. Bazı çocukların bir sayfadaki renkleri öğrenmesi on dakika gibi bir zaman isterken bazılarının ise bu sayfadaki renkleri bir saatte öğrenebilmesi yani daha geç bilgi edinmesi disleksinin en bariz örneği olmaktadır.

Disleksi bir hastalık mıdır düşüncesini aklına getiren ebeveynler bu durumu bir rahatsızlık olarak değil geç öğrenme, geç yazma, geç okuma şeklinde görmeleri gerekir. Ayrıca disleksi bir zeka geriliği de değildir. Sadece öğrenme ile alakalı çocuğun yaşıtlarından daha geç bir zamanda bazı yetenekleri kazanması anlamına gelmektedir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

 • Disleksi sorunu olan çocuklar diğer çocuklara göre daha geç okurlar. Okuma hızları normal çocuklara göre daha yavaş olabilir. Okuma esnasında ‘’dede’’ kelimesini ‘’eded’’ gibi değiştirerek okuma sıkça görülen bir durumdur. Okumada yapılan yanlışlar nedeniyle okuduğunu anlayamama da sıkça yaşanan durumlardan olmaktadır.
 • Okuma esnasında b ve d harfleri sıkça karıştırılabilir. Ayrıca disleksi olan çocuklarda okuma esnasında pek çok kelime atlanabilir. Heceler ve ya harfler değiştirildiği gibi ‘’kırmızı’’ gibi bir kelime ‘’kızımı’’ şeklinde telaffuz edilebilir.
 • Disleksi belirtileri arasında konuşma bozuklukları da yer alır. Disleksi olan çocuklar ifade etmek istedikleri kelimeleri seçemeyebilir. ‘’Özür dilerim.’’ demek istediklerinde ‘’özledim’’ gibi farklı ifadeler kullanabilirler.
 • Sağ- sol, aşağı- yukarı gibi kavramlar karıştırılabilir. Disleksi olan çocuklar genellikle kendilerine sıralanan talimatları yerine getirmekte zorlanırlar. Özellikle okul döneminde bunun sıkıntısını çeken çocuklar öğretmenlerinin yazdırdığı ödevleri, söyledikleri komutları yerine getiremeyebilirler.
 • Herhangi bir metni ve ya resmi kopyalayamayan disleksi çocuklar boyama, kesme gibi dikkat isteyen durumlarda da başarısız olabilir.
 • Okul döneminde sıkça sorun yaşamaktan ve sınıf içerisinde geri kalmanın vermiş olduğu sorunlardan dolayı disleksi çocuklarda okulu sevmeme ve okuldan kaçma eğilimi görülen duygu durumlardandır.

Disleksi Tedavisi Nasıldır?

Disleksi tedavisi için öncelikle çocuğunuzda erken dönemde okuma, yazma, konuşma gibi problemlerin olduğunu fark etmeniz ve ya çevreden fark edilmesi halinde hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Uzmanlar tarafından uygulanacak olan disleksi testi ile tanı ve teşhis çalışmaları başlayacaktır.

Disleksi olan çocuğunuz için doktorunuzun tavsiyelerini dinleyeceğiniz gibi şu çalışmaları da yapabilirsiniz:

 • Disleksi olan çocukların hafızaları zayıf olduğundan dolayı akılda kalıcı yöntemler ile yeni bilgiler öğretmeye çalışın. Dinleyerek ve ya yazarak değil de görerek ve resimlerle desteklenerek yapılacak öğrenme daha kalıcı olacaktır.
 • Disleksili bireylerde motivasyon çok önemlidir. Çocuğunuzu bu dönemde destekleyerek kendisinin diğer çocuklardan farklı olmadığını ve başarılı bir insan olmak için kendisinin de arkadaşlarının da çalışması gerektiğini hatırlatın.
 • Çocuğunuzda disleksi durumu varsa sabırlı olun ve çocuğunuza mümkün olduğunca kızmadan, yorulmadan ve güler yüzünüzü eksik etmeden davranmaya çalışın.
 • Dislekside tekrar etmenin büyük önemi vardır. Sürekli olarak bilgileri tekrar ettiğinizde çocuğunuzun aklında bilgiler kalıcı hale gelecektir.
 • Çocuğunuzun dikkatini dağıtacak çalışma alanları sunmayın ve sade bir ortamda sizinle çalışmasına izin verin.
 • Özel eğitim sunan merkezlere çocuğunuzu götürün. Okul yönetimi ve öğretmeninizle çocuğunuzun durumunu konuşarak onlardan yardım almayı deneyin.

Disleksi eğitimi için hemen her bilgiyi oyunlarla öğretme yolunu seçin. Eğer bir davranış ve ya matematik bilgisi öğretmek istiyorsanız sizin gibi disleksi sorunu olan çocuklar için hazırlanmış videoları, kitapları ve çalışmaları araştırın.


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

1
5 paylaşım, 1 point

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı