0

Çocuklar için sağlıklı yemekYemeğin içine ne girdiği konusunda onlara da kontrol şansı verdiği ve tabaklarındakini iştahla silip süpürmelerini sağladığı için çocukları da aktiviteye dahil etmek yemek sorununu çözmenin en iyi yoludur. Elbette bunun için sadece haftasonlarını bekleyebilirsiniz.

Esnek olmayan veya çok fazla “besleyici” içeriği olan yeme düzeni, çocukların dengeli bir yeme alışkanlığı kazanmaya ve her yemek için yemek masasına oturmaya olan ilgilerini azaltmaktadır. Ne demişler: ılımlı olmak başarının anahtarıdır!

Ödüllendirme burada önemli bir rol oynayabilir.  Zaman içinde yemeklerini bitirmeyi başardıklarında onları takdir edin. Onların bir süper kahraman veya bir çeşit sağlıklı beslenme ajanı olmalarını sağlayın. Arada bir, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanana kadar, onları oyun oynamaya veya en sevdikleri dondurmacıya götürmek gibi onları teşvik edici taktikler de kullanabilirsiniz.

Çocuklara iyi yeme alışkanlıkları kazandırma sürecinde sabırlı olmak hayati önem taşımaktadır. Anında sonuç alamayabilir; en kötüsünü bekleyebilirsiniz. Çocukların adapte olmak için biz yetişkinlerden daha fazla zamana ihtiyaçları olduğundan hayal kırıklığıyla sonuçlanması çok normaldir.  Sağlıklı yeme alışkanlıklarına mümkün olduğunca erken yaşta başlamak çocukları yeni ve daha besleyici gıda gruplarına adapte etmede kolaylık sağlayacaktır. Bir kez tadını aldıklarında yaygarasız yemekler sizin için çok daha kolay hale gelecektir.

Yeme alışkanlığını aşamalı olarak kazandırmak ve sağlıklı yemekleri küçük porsiyonlarla tattırmak en iyisidir. Masanın üzerine atıştırmaları için sağlıklı aperatifler koyun ve yemek aralarında bunları yemelerini sağlayın.  Okul çantalarına, beslenme kutularına birkaç sağlıklı şey sıkıştırın. Çekici bir yiyecek, onlar daha ne yediklerini anlamadan iştahlarını kabartarak yediklerinden zevk almalarını sağlayabilir.

Şu yiyecekleri onlardan kesinlikle uzak tutun:

1) Dondurma
2) Gazlı içecekler
3) Burgerler
4) Pizza
5) Sosisli sandviç
6) Makarna
7) Pastorize edilmemiş süt
8) Çikolata
9) Patates kızartması
10) Aşırı peynir

Bunların yerine şu yiyecekleri koyabilirsiniz:

1) Derisiz, yağsız et
2) Düşük şeker içerikli tahıl gevrekleri
3) Taze sebze ve meyve
4) Pastorize süt
5) Yağsız cips ve atıştırmalıklar
6) Tam buğday unlu krakerler
7) Yağsız dondurma ve yoğurt
8) Az yağlı sosisliler
9) Haşlanmış mısır
10) Sebze burgerleri

Çeviri : www.acemiyim.com

ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0