-1

Corona Virüsü Nedir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve zamanla Asya, Amerika ve Avrupa’da yer alan bazı ülkelerde yaşayan kişilerde belirtileriyle kendisini gösteren corona virüsü, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüs olarak adlandırılmaktadır. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda, corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüs olarak rastlanmıştır. Bu yüzden virüsün kediden kediye temas yoluyla geçtiği, yayılma yolunun ise dışkı ile gerçekleştiği görülmğştür. Bu yüzden kedilerin toplu yaşadığı yerlerde ‘’corona virüsünün’’oranının daha da arttığı gözlenlenmiştir.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsüne bağlı olarak, iştahsızlık,  kaybı, ateş, halsizlik ve durgunluk, karın bölgesinde şişkinlik, görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi, solunum sorunları,  denge sorunları, Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade vb gibi belirtilerinin olduğu gözlenmiştir.

Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu yapmış olduğu açıklamada;

“Corona virüsünden korunma yöntemlerinde nezle ve gribal hastalıklarda önerdiğimiz genel hijyene dikkat edilmesi çok büyük önem taşıyor. Sık sık ellerin yıkanması, hapşırık/ öksürük sırasında ağız ve burunun kapatılması, maske ve tek kullanımlık mendillerin tercih edilmesi, hasta kişilerle temasın önlenmesi, kalabalık alanlarda havalandırmaya dikkat edilmesi ile bulaşma riski azaltılabilir. Gıdaların iyi pişirilerek tüketilmesi de bir diğer önlem olarak sayılabilir.”diyerek belirtti.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

-1