0

Forma girip enerji kazanmak için farklı bir yol deneyin

Forma girmenin tek yolunun spor salonlarına yazılmak olduğunu düşünenlerden misiniz? Öyleyse, yanılıyorsunuz! Günümüzde yaşamlarımız öylesine yoğun ve yorucu ki, spora ayırabileceğimiz zamanımız olmuyor. Bununla birlikte, gündelik yaşantımızın içerisinde de vücudumuz için bazı olumlu şeyler yapmamız ve enerji kazanmamız mümkün.

9 basit adımda vücudunuzu güçlendirerek, daha aktif bir yaşama geçebilirsiniz. Dahası, fazla kalorilerinizi yakarak, vücudunuza şekil kazandıracak ve kendinizi çok daha iyi hissedecek olmanız da cabası!

Adım 1: Bir egzersiz planı oluşturun!

Spor yaparak daha aktif bir yaşam sürmeyi istediği halde bunu gerçekleştirmeyi zor bulanlardan mısınız?

Spor salonlarında geçecek saatler ya da kilometrelerce koşmak, tam anlamıyla işkence demek, değil mi? Ama sporu eğlenceli bir hale de getirebilirsiniz. Örneğin, bir arkadaşınızla anlaşarak, haftada bir düzenli olarak tenis oynayabilirsiniz. Hatta daha fazla insanla, düzenli olarak voleybol maçları yapmak da hayatınıza renk katabilir.

Aslında bu açıdan sınırsız olasılığa sahipsiniz! Böyle eğlenceli buluşmalarda zamanın nasıl geçtiğini anlamadan spor yaparak forma girerken, bir yandan da arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmiş olursunuz.

Adım 2: Cesaretinizi toplayın ve uzun süredir ihmal ettiğiniz zorlu ev işlerine el atın!

Kirli çamaşırlarınızla dolu sepetler taşımak, çamaşır makinesini doldurup boşaltmak, ardından yıkanmış çamaşırları asmak muhtemelen her zaman gözünüzde büyüyen işlerdir. Ancak şikayet etmeden önce, bunun aynı zamanda çok iyi bir egzersiz olacağını düşünün!

Cesaretinizi toplayın ve uzun zamandır beklettiğiniz işlere girişin. Bahçeniz varsa, bahçe işleriyle ilgilenin. Ya da balkonunuzda imkanınız varsa bir şeyler ekin. Evde sürekli aktif olmak, çok yararlı bir egzersizdir.

Adım 3: Adım ölçer kullanın!

Pedometre ya da adım ölçer kullanmak fiziksel açıdan daha faal bir konuma geçmek için en etkili yollardan biridir. Adımlarınızın sayısının nasıl hızlı bir şekilde arttığını gördükçe, bu rakamı daha da yükseltmek için ihtiyacınız olan motivasyonu bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Her gün birkaç adım daha fazla atmaya çalışın. İlk başta önemsiz gibi görünecek bu ufak atılımlar kısa süre içerisinde fiziksel kondisyonunuzda çok ciddi değişimlere neden olacaktır.

Adım 4: Restorasyon zamanı!

Dairenizin bakım ve yenileme işlerini bir süredir ihmal mi ediyorsunuz? Peki usta çağırmak yerine neden bu işleri kendiniz halletmiyorsunuz? Böylelikle bir yandan paradan tasarruf etmiş olup dairenizi güzelleştirirken, bir yandan da egzersiz yapmış olursunuz. Duvarlarınızı boyayın, mobilyalarınızın yerlerini değiştirin, dairenizi baştan aşağı temizleyin.

Hem dairenizi güzelleştirin, hem de vücudunuzu çalıştırmış olun.

Adım 5: Bir köpek alın!

Köpekler yalnızca harikulade arkadaşlar değillerdir. Aynı zamanda daha fazla egzersiz yapmanızı da sağlarlar. Her gün (ya da en azından haftada birkaç gün) köpeğinizle yürüyüşe ya da koşuya çıkarak, mükemmel bir egzersiz düzeni oturtabiliriniz.

Ayrıca bu, ihmal edemeyeceğiniz de bir egzersiz. Köpeğiniz gözünüzün içine bakarken, bu egzersizi es geçemezsiniz.

Adım 6: Eşinizle birlikte bir dans kursuna katılın!

Kadınsanız, zaten bir dans kursuna gitmek sizin için her şartta eğlenceli olacaktır. Erkekseniz, belki o kadar da çekici bir aktivite olmayabilir ancak eşinizin gözünde artı puan kazanırken, bir yandan da egzersiz yapmanın kötü bir tarafı yok. Dans etmek, esneme ve koordinasyon açısından mükemmel bir egzersizdir. Ayrıca eşinizle birlikte sinemaya gitmekten ya da arada bir yemeğe çıkmaktan daha farklı bir şeyler yapmış olursunuz.

Adım 7: Haftasonlarını kesinlikle evde geçirmeyin!

Zorlu bir haftanın ardından, dinlenmek ve rahatlamak için haftasonlarına ihtiyacımız olduğu doğru. Ama bütün haftasonunu TV’nin önünde geçirmekten başka şeyler de yapabilirsiniz.

Aynı anda hem dinlenip hem de egzersiz yapmak için çok güzel aktiviteler bulunuyor. Tamam, her haftasonu bir yerlere gitmek parasal açıdan kaldırılamayacak bir yük olabilir ancak gene de çok fazla para gerektirmeyen bir sürü aktivite de bulabilirsiniz.

Uzun zamandır bulunmadığınız, yaşadığınız kente yakın bir yerlere gidebilir ve haftasonunuzu burayı keşfederek geçirebilirsiniz. Ya da bir bisiklet turuna katılabilirsiniz. Doğa, stres ve yorgunluğa karşı en iyi ilaçtır ve doğada geçirilen bir haftasonunun ardından, yeni haftaya çok daha dinlenmiş ve enerjik bir şekilde girebilirsiniz.

Adım 8: Asansör ve yürüyen merdivenlerden uzak durun!

Formunuzu korumak istiyorsanız, asansör ve yürüyen merdivenlerden uzak durmanız gerekiyor. Diğer taraftan, işte uyku bastırdığında kahve ya da siyah çay içmek yerine, ayağa kalkın ve ofiste birkaç adım atın ya da fırsatınız varsa, kısa bir yürüyüşe çıkın. Böylelikle hem canlanmış hem de egzersiz yapmış olursunuz.

Adım 9: İşe bisikletle gidin!

Çaba ya da ekstra zaman harcamadan gerçekleştirebileceğiniz mükemmel bir egzersiz daha. İşe bisikletle gitmek gibi bir fırsatınız varsa, bunu değerlendirmelisiniz. Böylece trafik derdinden kurtulabilir, paradan tasarruf edebilir ve vücudunuz için oldukça bir egzersiz gerçekleştirmiş olursunuz. Ve siz daha fark edemeden, çok daha enerjik ve canlı bir yaşama geçmiş olursunuz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0