0

Genellikle gününüze nasıl başlıyorsunuz?

Uyandıktan sonraki ilk birkaç saat kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Bu iki durumun birbirine bağlı olduğunu biliyor musunuz?

Gün içinde kendinizi nasıl hissedeceğiniz ve gününüzün nasıl geçeceği, sabaha nasıl başladığınıza bağlıdır. Bu nedenle sizin için asla ihmal etmemeniz gereken bir sabah ayini listesi oluşturduk. Uyandığınız andan itibaren mükemmel bir gün geçirmek ister misiniz?

En iyi görünümünüzde olun!

Kulağa çok basit ve mantıklı geliyor olsa da, gerçek şu ki, ne denli iyi görünüyorsak, kendimizi aynı ölçüde iyi hissederiz.

Saçınız güzel görünüyorsa, üzerinizde çekici, şık kıyafetler varsa, makyajınız tamamsa, kendinizi çok daha güven dolu, daha profesyonel ve rahat hissedersiniz. Bu da insanlarda bırakacağınız izlenimi oldukça güçlendirir ve gününüzün çok daha iyi geçmesini sağlar. Bu yüzden sabahları birkaç dakika erken kalkarak, kendinize zaman ayırmaya çalışın. Bu birkaç dakikalık özverinin karşılığını gün içinde fazlasıyla alacaksınız.

Olumlu düşünün!

İnsanlar olumlu düşüncelere oldukça açıktır. Sabah uyandığınızda ilk birkaç dakikanızı başarılarınızı ve ulaştığınız hedefleri düşünmeye ayırırsanız, gün içinde size yetecek miktarda olumlu enerjiyi bir araya getirebilirsiniz. Sizin için önemli olan ve hayatınıza anlam katan şeyleri düşünün. Bu düşüncelerle, çok daha güzel bir güne başlamanız mümkün.

TV’yi kapatın!

Siz de uyanır uyanmaz TV’yi açanlardan mısınız? Gün içinde ilk duyduğunuz sesin haberleri sunan spikere ait olması sizi rahatsız etmiyor mu?

TV’den gelen sesler ilk başta kendinizi iyi ya da güvende hissetmenizi sağlayabilir ancak kısa süre içerisinde, TV’den aldığınız tüm ses ve mesajlar dikkatinizin sizin için o kadar da önemli olmayan konulara kaymasına neden olur. Bu yüzden TV’den uzak durun ve dikkatinizi gün içinde yapmanız gerekenlere verin!

Sizi uyandıran doğanın kendisi olsun!

Alarmınızın ya da çalar saatinizin sesi her sabah sizi çıldırtıyor mu?

O halde, doğal yollardan uyanmaya çalışın. Güneşin ilk ışınları, vücudunuzun da doğal bir yoldan uyanmasını sağlar – bunun için gereken yalnızca, güneşin yatak odasına girmesine izin vermeniz.

Mümkünse, yatak odanız evin doğu cephesinde olsun, perdeleri açın ve güneşin içeri dolmasına müsaade edin! Elbette kış günlerinde bu çok mümkün olmayabilir; muhtemelen güneşin yükselmesinden önceki saatlerde uyanmanız gerekir. Ama güneş ışınlarını andıran aydınlatmaya sahip alarmlar satın alabilirsiniz. Böylelikle uzun, soğuk kış günlerinde, sanki bir bahar sabahına uyanıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Kahvaltıyı atlamayın!

Son yıllarda kendinizi bir mağaraya kapatmadıysanız, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Hepimiz kahvaltının öneminin farkında olsak da, bu öğünü çoğu zaman atlamaya meyilliyizdir.

Zaman sıkıntısı, sürekli acele içinde olmamız, iştahımızı kahveyle kapatmamız nedeniyle, kahvaltıyı atlayarak güne başlarız. Ancak bu durumun ruh halimiz, üretkenliğimiz ve elbette sağlığımız üzerinde çok olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden size gün boyu gerekecek enerjiyi alacağınız kahvaltıyı sakın ihmal etmeyin!

Hareket edin!

Hepimiz fiziksel egzersizlerin ruh halimiz üzerinde doğrudan etkisi olduğunu biliyor olsak da, çok azımız sabahları egzersize zaman ayırır.

Uzun süre egzersiz yapmadıktan sonra yeniden düzenli bir egzersiz programına başladığınızda, ilk günlerin size işkence gibi gelmesi olasıdır. Ama biraz dayanırsanız, kısa süre içerisinde kendinizi çok daha iyi hissettiğinizi görebilirsiniz. Ve bu nedenle de her sabah egzersizlerinize devam etmeye istekli olursunuz.

Sosyalleşin!

Sabahları, tek istediğiniz kapınızı çekerek tek başınıza kalmak olabilir. Ancak başka insanlarla sosyalleşmek üzerinizde olumlu etkilere neden olur. Eşinizle, ev arkadaşınızla ya da bir başkasıyla bir fincan kahve içip biraz laflayarak, gün içinde yapmanız gerekenlerden konuşarak ve son dedikoduları paylaşarak, kendinizi çok daha canlı hissedebilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0