0

Yeni yıl sözlerinizden biri de, daha fazla egzersiz yapmak, daha sağlıklı beslenmek ve daha sağlıklı bir yaşama geçmek mi? 

Eğer öyleyse, daha zinde ve sağlıklı bir yaşam için ilk adımı atmışsınız demektir. Ancak yeni yıl sözlerini yerine getirmek genellikle söz vermekten daha zor olduğundan, sizin için bazı önerilerimiz olacak.

1-Yemek yapmanın yeni yollarını keşfedin

Siz de yemek yapmanın yalnızca üç temel yolundan –pişirmek, haşlamak, kızartmak– birini kullananlardan mısınız? Ne yediğinizi dikkatli bir şekilde seçiyor olsanız bile, yemeklerinizi ne yolla yaptığınıza göre emekleriniz boşa gidebilir. Bu nedenle farklı yemek yapma yollarını öğrenmeniz gerekiyor. Bu yollardan bazıları çok daha sağlıklı ve lezzetli sonuçlar verebilir.

Örneğin, sağlıklı yemek yapma yollarından biri ızgaradır. Kış aylarında biraz daha zor olsa da, ızgara etkisini veren özel tavalar kullanabilirsiniz. Ya da hiç yemeğinizi buharla pişirmeyi düşündünüz mü? Buharla pişirme çok sağlıklı bir yemek yapma şeklidir. Izgara ya da buharla pişirilerek yapılabilecek çok sayıda tarifi internette ve yemek kitaplarında bulabilirsiniz.

2-Yeni bir egzersiz yolu bulun

Amacınız haftanın her günü spor salonuna gitmek ve haftada en az beş kere bir saat aerobik egzersizler yapmak mı? 

Eğer öyleyse, çok kısa sürede sıkılarak bu sözlerden vazgeçmeniz hiç de düşük bir olasılık değil. Diğer taraftan, sürekli olarak aynı egzersizleri yaptığınızda vücudunuz zaman içinde bu hareketlere alışır ve egzersizlerin etkisi düşmeye başlar. Bu nedenle yapmanız gereken, belli aralıklarla farklı spor dalları ve egzersiz türleri arasında geçişler gerçekleştirmek. Böylelikle hem sıkılmazsınız hem de vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırabilirsiniz.

3-Koşmak için dışarı çıkın, kış aylarında bile!

Sizin de fark etmiş olabileceğiniz üzere, kış aylarında dışarıda koşan insanların sayısı ciddi oranda düşerken, kendilerini spor salonlarına kapatanların sayısı katlanır.

Düzenli egzersiz ve spor yapan birçok insanın, doğanın canlandırıcı etkisi yerine, kendilerini neden kapalı ve kalabalık spor salonlarına kapattıklarını anlamak gerçekten zor. Kış aylarında hava durumunun ve sıcaklığın koşucular için bir avantaj olmadığı doğru ancak aslında bu bir engel teşkil etmemeli.

Elbette sıcaklığın sıfırın altına düştüğü, kar ve buzlanmanın olduğu günlerde de dışarıda spor yapmaya devam etmek gerektiğini söylüyor değiliz. Ancak kış aylarının büyük kısmında hava sıcaklıkları çok daha normal bir seyir izler ve durmaksızın kar ve yağmurun yağdığı günler o kadar da çok değildir.

Tek yapmanız gereken sıkı giyinmek ve cesaretle dışarı çıkmak!

4-Sizin için eğlenceli bir spor bulun

Yaz aylarında yüzmekten, koşmaktan, arkadaşlarınızla tenis ya da voleybol oynamaktan ya da iş/sınıf arkadaşlarınızla basketbol maçları yapmaktan hoşlanan biriyseniz, kış aylarının tamamını koltuğunuza çöküp TV’nin karşısında geçirmeniz gerekmiyor!

Yukarıdaki sporlar yalnızca yaz aylarında yapılır diye bir kural yok; bu yüzden arkadaşlarınızla birlikte iç mekanda yapılabilecek bir spor bulun. Böylelikle bir yandan eğlenirken, bir yandan da sürekli egzersiz yapmış olursunuz. Ayrıca arkadaşlarınızla maçtan sonra birer bira içmek de cabası.

5-Beslenme düzeniniz mümkün olduğunca çeşitli olmalı

Yaz aylarında, yeni lezzetler bulurken, yeni yemekler keşfederken ve yeni tariflerin peşine düşerken, kış aylarında sürekli et ve patates yeme eğiliminde olabiliriz. Bu durum size tanıdık geliyor mu? Beslenme düzeniniz çok monoton olduğunda, sıkılarak daha sağlıksız alternatiflere kaymanız olasıdır.

Zengin çeşitlerden oluşan bir beslenme düzenini tutturmanın kolay olmadığını biliyoruz; özellikle de yoğun bir iş takviminiz varsa. Bu nedenle size önerimiz, önceden plan yapmanız. Kendinize haftalık, hatta aylık menüler hazırlayın ve yalnızca listenizdeki yemeklerin gerektirdiği alışverişleri gerçekleştirin. Böylelikle her akşam ne yiyeceğinizi düşünmek zorunda kalmayacağınız gibi, her zaman dolapta yemek için gereken malzemelere sahip olursunuz.

6-Spor sakatlanmalarına dikkat

Spor yapmanızın tek nedeni kendinize yeni yıl sözü vermiş olmanızsa, fiziksel açıdan çok iyi durumda olmadığınız sonucunu çıkarabiliriz.

Vücudunuzu aşırı zorladığınızda ve yeterince ısınmadan, ham bir vücutla zorlu egzersizlere girdiğinizde, sakatlanma riskiniz çok daha artar. Ve olası bir sakatlık da, sizi spor yapmaktan, hatta daha kötüsü gündelik işlerinizi gerçekleştirmekten alıkoyar. Bu nedenle egzersizlere yavaş bir tempoda başlamalı, asla ısınma ve esneme egzersizlerini unutmamalı ve gerekirse, bir uzmanla birlikte çalışmalısınız.

7-Yemekle TV’yi karıştırmayın

Bu sene artık TV’nin önünde yemek yemeyeceğinize söz verin! İnanın, sağlıklı bir yaşam için alabileceği bundan daha iyi bir karar olamaz. Zaten TV’nin önünde oturmak çok sağlıklı bir aktivite değilken, bir de bu durağan sürece yemeği ya da abur-cuburları kattığınızda vücudunuza ciddi zararlar verebilirsiniz.

TV seyrederken beyniniz TV ekranında olanlara odaklandığından, midenizin dolduğuna ve daha fazla yemenize gerek olmadığına yönelik sinyaller çok daha yavaş alınır. Ne kadar çok yediğinizi ancak koltuğunuzdan kalktığınızda anlayabilirsiniz.

8-Bir doktora görünün

Yalnızca ciddi bir sorun olduğunda doktora gidenlerden misiniz? O da yalnızca zorunda kaldığınızda?

Uzun vadede, kendinizi turp gibi hissediyorken bile doktorunuzu belli aralıklarla ziyaret etmek çok önemli faydalar sağlayabilir. Doktorunuz sizi olası sağlık sorunları konusunda uyarabilir, gelecek için tavsiyelerde bulunabilir. 

Hastalıklarla başetmek yerine, önceden önlemlerinizi alabilirsiniz. Belli aralıklar doktor kontrolünden geçmek gelecek için çok iyi bir yatırımdır!

9-Bir amaç belirleyin

Kendinize ulaşılacak bir amaç olarak belirlediğiniz şeyleri başarmak, belirsiz temennilere göre çok daha kolaydır. Örneğin, bir arkadaşınızla maratona katılmaya karar verebilirsiniz. Bu amacınızı gerçekleştirmek için belli bir kondisyon düzeyinde olmanız gerektiğinden, bu düzeye ulaşmanız amacınızın peşinde çok daha kolay olacaktır. Ayrıca maratonu tamamladığınızda hissedeceğiniz tatmini düşünün bir!

10-Kalori alımınızı yarıya düşürün

Fast food, dondurma, çikolatalı pasta gibi yiyeceklerin tutkunu musunuz? Bunların sizin için çok da yararlı olmadığını bildiğiniz halde, kendinizi bir türlü durduramıyor musunuz?

Size iyi bir haber verelim o zaman; kendinizi durdurmanız gerekmiyor. Yalnızca yediğiniz yüksek kalorili yiyeceklerin miktarını yarıya düşürün, yeter. Mesela favori yiyeceğiniz pizzaysa, her zaman yediğiniz miktarın yarısını yemeye çalışın. Kendinizi halen biraz aç hissediyorsanız, salata yiyebilirsiniz. Kremalı dondurma? Kremayı unutun ve yalnızca tek top dondurma yiyin. Bu şekilde aldığınız kalori miktarını yarıya düşürebilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0