0

Soğuk kahve severlerin ilgisini çok çeken TikTok kahvesi, bol köpüğü, görünüşü ve lezzetiyle bütün dikkatleri üstüne çekti ve resmen ününü tüm dünyaya duyurdu. Geçirdiğimiz bu zorlu pandemi sürecinde, havaların da ısınmasıyla birlikte, evde Starbucks kahvesi yapmak istiyoruz fakat ne bir kahve makinemiz ne de süt köpürtücümüz var. İşte tam bu noktada Dalgona Kahve imdadımıza koşuyor. Bu yazıda Dalgona kahve nasıl yapılır sorusunun cevabını bulacaksınız. Sadece 3 malzemeli bu tarifte tek ihtiyacınız olan kahve, süt ve şeker.

 

Dalgona Kahve Malzemeleri

Bu Dalgona Kahve tarifi 1 kişiliktir. İki kişilik ölçü için her şeyin miktarını 2 katına çıkarmalısınız.

  • 2 Yemek Kaşığı Kahve,
  • 2 Yemek Kaşığı Toz Şeker,
  • 2 Yemek Kaşığı Sıcak Su,
  • 1 Su Bardağı Süt,

Ve Dilediğiniz Kadar Buz.

 

Dalgona Kahve Tarifi

Öncelikle bir kaba yukarıda verilen ölçülerde suda çözünebilir kahveyi, şekeri ve sıcak suyu koyuyoruz. Bir mikser yardımıyla veya tel çırpıcıyla bu karışımı çırpmaya başlıyoruz. Krem şanti gibi yoğun bir kıvama ulaşıncaya dek çırpıyoruz. 10-15 dakika kadar çırptıktan sonra krema kıvamına geldiğinde işlem tamam demektir. Daha sonra büyük bir bardağa dilediğimiz kadar buzu ve bir bardak dolusu sütü koyuyoruz. Üstüne bol köpüklü karışımımızı koyuyoruz. Ve Dalgona Kahve hazır!

 

Sıcak Dalgona Kahve Tarifi

Ben sıcak olarak tüketmek istiyorum diyenler için ise hazırladığınız kremayı sütten önce bardağa koymalısınız. Tabanına kremayı koyduğunuz bardağa, ısıttığınız sıcak sütü de ekleyin ve karıştırın. Bol köpüklü olmasını isterseniz sıcak sütünüzün bir kısmını köpürtün. Eğer bir süt köpürtücünüz yoksa sıcak sütünüzün bir kısmını bir kavanoza alın ve birkaç dakika çalkalayın. Daha sonra yaptığınız köpüğü de bardağınıza ekleyin. Bol köpüklü sıcak kahveniz hazır!

Not: Eğer kahvenizin yoğun ve sert olmasını istemiyorsanız, hafif içimli kahvelerden kullanın. Yine yoğun kahve tadını sevmeyenler için ölçü miktarları yarıya düşürülebilir. Ama ölçü miktarlarını yarıya düşürürken kahve, şeker ve su oranını sakın değiştirmeyin. Kendi yaptığınız bu bol köpüklü kahvenin bir fotoğrafını çekmeyi de unutmayın. Afiyet olsun!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0