0

Dell Markasının Dizüstü Bilgisayarlarındaki Büyük Atılımı

Birçoğumuzun cep telefonu kullanırken yaşadığı en büyük sorun şarjının çabuk tükenmesi. Şarj aletleri imdadımıza yetişiyor fakat bazen bulunduğumuz ortam elverişli olmadığı için priz bulmak epeyce zorlaşıyor. Bununla birlikte şarj için uygun bir yer bulsak bile cep telefonlarımızdan ayrı kalmak zorunda olabiliyoruz. Örneğin birçok insan telefonuna o kadar çok bağlı ki Powerbank çantasında olmadan dışarı bile çıkamıyor. Özellikle bu sorunu minimuma indirmek için Dell yeni bir atılım gerçekleştirmeye yönelik hazırlıklara başladı.

Dell Laptoplarında Kablosuz Şarj Devri Başlayacak

Dell,  cep telefonlarını kablosuz bir şekilde şarj etmeye yarayacak yeni bir sistemin patentini almaya hazırlanıyor. Yani bu sisteme göre laptopların klavye bölümünde kullanılmayan alanı harici şarj için ayrılacak. Laptop kullanıcısı akıllı telefonunun ya da diğer cihazlarının şarjı bittiği anda kablo veya prize ihtiyaç duymadan kolayca şarj edebilecek. 

Şarj Dolumu Nasıl Gerçekleşecek?

Örnek vermek gerekirse dizüstü bilgisayardaki bir güç çıkışı bağlantısı ile etkileşim de bulunan kablosuz güç bağlantısı, bilgisayar donanımının içinde yer alacak. Şarj bölgesinin üstüne yerleştirilen bilgisayar ile kontak haline giren şarj ünitesi güç aktarımı sağlayarak şarj işlemini gerçekleştirecek.

Hali hazırda kablosuz şarj projesi revizeler almaya devam ediyor.

 Dell Kablosuz Şarj Edebilen Laptoplarını Ne Zaman Piyasaya Sürecek?

Dell’in sistemi ne zaman gerçekleştireceği henüz bilinmiyor. Öte yandan şarj etme hızı ve süresi ne kadar olacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor. 

Ayrıca Apple şirketi de geçtiğimiz 2014 yılında kablosuz şarj sistemini hayata geçirmek için planlar yapıyordu. 

Fakat görünen o ki artık birçok teknoloji devi kablosuz şarj sistemini geliştirmeye talip. Eğer yeni atılımlar boy gösterirse ilerleyen dönemler de artık kablolara veda edeceğiz gibi görünüyor.

Kabloların iç mekanizmasına baktığımızda, elektriği iletebilmek için başta bakır, plastik vb. maddeler vardır. Aslında çok masum gibi görünseler de geri dönüşümü sağlanmaz ise dünyayı kirletebilirler. İşte bu yüzden teknoloji liderleri artık yavaş yavaş kablolara veda etmeye hazırlanıyor. Bununla birlikte kullanıcılar şarj aletleri ayrıca satıldığı için memnuniyet konusunda ikiye bölündü.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
tugba