0

Türkiye topraklarının % 96’sı çeşitli aktif deprem kuşakları üzerinde yer almakta ve bu toprakların üzerinde nüfusumuzun % 98’i yaşamaktadır. Deprem ile ilgili bir takım acı tecrübeler yaşadıktan sonra diyebiliriz ki “ deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür.”  Depremin yaşanmasına engel olabilmek mümkün değil, ancak olası zararlarını en aza indirmek, hatta tamamen ortadan kaldırabilmek için önlemler almamız gerekmektedir.

Bu Önlemler Nelerdir?

  1. İlk olarak, oturduğunuz binanın ne kadar sağlam olduğunu öğrenmelisiniz. Çünkü, dayanıklı binalar hayat kurtarır. Eğer binanız depreme yeterince dayanıklı değilse, dayanıklı duruma getirilmesini sağlamalısınız.
  2. Daha sonrasında, evinizin güvenli bölgelerini tespit etmeli ve deprem esnasında nerede durmanız gerektiğine karar vermelisiniz.En önemlisi evinizdeki gaz, elektrik şalteri ve su vanasının yerlerini önceden bilmelisiniz. Deprem anında hepsini kapatmayı ihmal etmeyin ki olası kötü durumları engellebilesiniz.
  3. Deprem çantanız hazır olmalıdır. Çantanızı evinizde deprem sırasında kolay ulaşabileceğinizi düşündüğünüz bir yerde bulundurmalısınız. Çantanızın içinde muhakkak pil, fener, düdük, ilk yardım malzemeleri, bisküvi, su gibi gıda malzemeleri, battaniye, yedek anahtarlar, bir miktar para koymayı ıhmal etmemelisiniz.
  4. Toplanma  noktası belirlemelisiniz. Deprem sonrasında aile bireylerinin kolayca bir araya gelmenizi sağlayacak buluşma noktanızı kararlaştırmalısınız.
  5. Son olarak deprem sigortanızı yaptırmalısınız. Deprem Sigortası ile evinizi depreme ve depremin sebep olabileceği doğal afetlere (yer kayması, infilak, yangın, tsunami – dev dalgalar) karşı güvence altına alabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0