0

Detoks ”temizlenme, sadeleşme, arınma” anlamında kullanılmaktadır. Literatürde ise toksinlerin daha az toksik maddelere dönüştürülmesini sağlayan metabolik süreç olarak tanımlanır. Detoks dünyada sağlıklı beslenmek, enerji kazanmak, kilo vermek için kullanılsa da asıl amacı vücudumuzu kimyasal katkı maddeleri, sağlıksız işlenmiş ve paketli yiyeceklerin olumsuz etkilerinden arındırmaktır. Vücudunuzdan ödem ve toksinleri atarak vücudunuzu rahatlatacak ve daha iyi çalışmasını sağlayacak bir beslenme programına ihtiyacınız varsa yazımız sizin için.

Detoks Neden Yapılır?

– Uyku düzensizlikleri
– Solgun ve bozuk cilt
– Yorgunluk
– Sebepsiz baş ağrıları
– Sindirim sistemi bozuklukları
– Kendini kötü hissetme

Sıvı Detoks Nedir?

Juice Cleanse ya da Juice Detox olarak adlandırılan sıvı detoks belirli bir süre boyunca vücudun ihtiyacı olan maddeleri sadece sebze ve meyve sularından karşılayarak yapılan detoks çeşididir. Bu detoks yöntemi vücudunuzdan toksin atabilmek için en etkili yollardan biridir. Detoks süresince taze meyve ve sebzelerin seçilmesiyle ve yeterli kalsiyum ile vitamini içeren dengeli bir program ile enerji seviyenizi de koruyabilirsiniz.

Sıvı Detoks Nasıl Yapılır?

İyi programlanmış ve dengeli bir detoks menüsü seçildikten sonra belirlenmiş bir süre boyunca gün içinde öğünlerin yerine detoks suyu tüketilerek sıvı detoks yapılır. Evde detoks programı hazırlanırken dikkat edilecek noktalardan biri günlük besin ihtiyacını karşılayacak detoks sularını programa dahil etmektir. Ev ortamında meyve ve sebze suyu elde ederken besin değerlerinin kaybolabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Profesyoneller tarafından özel ekipmanlarla soğuk sıkım gibi özel yöntemlerle hazırlanmış sıvı detoksu programları ihtiyacınız olan besin değerlerini almanız için en sağlıklı detoks çeşididir.

Hangi Detoks Suyu Ne İşe Yarar?

Bir diğer önemli nokta hangi detoks suyunun hangi öğün yerine içilmesi gerektiğini bilmeniz konusudur. Her detoks suyunun vücuda farklı etkisi vardır. Bazı detoks suları metabolizmayı hızlandırıcı etkileri ve yüksek protein seviyeleriyle sabah kahvaltısı yerine geçmekte bazıları ise uzun süre tok tutma özellikleri nedeniyle akşam yemeği yerine sayılmaktadır.

Sıvı Detoksu Yapmanın Faydaları

– Vücutta antioksidan değerini arttırma
– Metabolizmanın daha hızlı çalışması
– Vitamin desteği
– Ödem atma ve zayıflama
– Karaciğerin temizlenmesi


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye