0

Havaların soğumasıyla dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle çocuklarda rastlanan ‘’orta kulak iltihabı’’ hastalığı artmaya başladı. Ebeveynler bu durumdan rahatsızlar!

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Okul çağında ki çocuklarda daha çok görülmektedir. Bunun nedeni, mevsim değişikliğinden kaynaklanan, solunum yoluyla alınan ve bulaşıcı bir rahatsızlık haline gelen virüs ve bakterilerin iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır.

Kısacası enfeksiyonun sebebi bakteri ve virüslerdir! Enfeksiyon sürecince ortaya çıkan iltihapların içinde sıvı birikintileri oluşması  kulak iltihabına neden olmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Sıvı birikimi olan çocuklarda işitme kaybıyla birlikte ortaya çıkan ancak şiddetli olmayan kulak ağrısı, çocukta kendisinin ve ebeveyninin anlam veremediği huzursuzluk ve aşırı hareketlilik ortaya çıkmakta ve söylenilenleri duymadığı için sürekli tekrarlatması vb. gibi belirtileri görülmektedir. Çocuğunuzda bu  belirtilerle karşılaştığınz da, en yakın zamanda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü kalıcı hasarlara neden olabilir!

Erken tedavi tanınmazsa, işitme kaybı meydana gelebilir. Hem zihinsel hem de ruhsal anlamda rahatsızlıklar oluşabilir. Tek bir ihmalkarlık çocuğunuzda öğrenme zorluğu ve dil gelişiminde gerilemesine neden olacaktır.

Ebeveynler olarak, tek bir örneğiyle karşılaşırsanız, geçer deyip sakın beklemeyin. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı her zaman önemlidir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0