0

Kış mevsimin de yaz mevsimi gibi güneş ışıklarından yararlanmamız mümkün değildir. Yazın güneşten yeteri kadar faydalandığımız için de kilo vermemizde düşüş sağlanmaktadır. Bu D vitamini ile alakalıdır.
Yapılan araştırmalara göre; güneş ışınları sayesinde vücudun D vitamini sentezlediğini, kilo veriminin D vitamini ile alakalı olduğu, özellikle insülin direncinde ve kan şekerinde bir azalma ile kemiklerin tam gelişmesinden dolayı olduğu için kilo vermeyi hızlandırdığı tespit edilmiştir.
Kışın ise tam tersi olmaktadır. Yaz mevsimine göre, kış mevsiminde daha çok kilo alır, vücutta ki yağlanma oranı yaz aylarına göre daha fazla artmasına sebep olmaktadır.

Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapılabilir?
Güneş ışınlarının olmaması ve havaların kapalı olmasından dolayı D vitaminine ihtiyaç duyarız.Bu yüzden kışın kilo almamak için D vitamini takviyesi yapabiliriz. Süt ve yoğurt ürünlerini günde üç porsiyon tüketebilir veya doktor kontrolünde D vitamini beslenmesini sağlayabiliriz.

D vitamini Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?
Haftada iki kez balık tüketmelisiniz. Özellikle yaz aylarına oranla, kış aylarında kilo verimi daha zor olduğu için, D vitamini beslenmesi alabilmek için, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmemiz gerekmektedir. Aldığımız yağların erimesini sağlamak içinde kış aylarında bol bol su içerek vücudumuz ki dengeyi sağlamamız gerekmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0