0

Diyabet Hastalığı Nedir?

Tıbbi terimi Diabetes Mellitusolan diyabet rahatsızlığı, genel olarak kanda glukoz (şeker) seviyesinin normalin üzerine çıkması, buna bağlı olarak normalde şeker içermemesi gereken idrarda şekere rastlanması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Halk arasında şeker hastalığı olarak tanınmaktadır. Ülkemizde ve dünya da en sık rastlanılan hastalık türüdür. Nereden baksanız 10 kişiden 5 kişi’ de bu rahatsızlığa karşılaşmamız mümkündür.

Diyabet Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur, Belirtileri Nelerdir?

Dışarıdan vücudumuza besinler yoluyla aldığımız şekerin, karaciğerde parçalanmasıyla, glukoza dönüşür ve bu şekilde insülün hormonu salgılanır. Bu döngü gerçekleşmesinde aksaklık yaşanırsa ve insilün hormonu salgılanmazsa, kanda ki seviyenin yükselmesiyle diaybet rahatsızlığı ortaya çıkar.

Peki Diyabet olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz? İdrara fazla çıkmaya başladıysak bilin ki  vücudumuz su kaybetmeye başlamıştır. Bunun üzerine çok fazla su içme isteği oluşmaya başlar. Ne kadar çok su tüketirsek tüketilim ağzımızda kuruluk oluşuyorsa, çok sık acıkma hissimiz varsa birde üstüne kendimizi halsiz ve yorgun hissediyorsak bir önce aç karnına diyabet testi yaptırmamız gerek demektir.

Diyabet Hastalığıyla Nasıl Baş Edebiliriz?

Tüm rahatsızlıklarımızda olduğu gibi, öncelikle doktır kontrolümüzü ihmal etmemeli, doktorumuzun önerisiyle yaşantımıza devam etmeliyiz. Bunun içinde sağlıklı beslenmeliyiz. Örnek verirsek diyabet rahasızlığı tanısı koymuş her kişinin muhakak alması gereken besin gıdaları; sebze,meyve,tahıl ve lif değeri yüksek olan yiyeceklerdir.Yememize ve içmemize dikkat ederken, egzersizlerimizi de ihmal etmeyi unutmayalım. En azından vakit ayıramıyorsak bile günde yarım saat tempolu bir şekilde yürüyerek, kan akışımızı dengelemiş olabiliriz. Son olarak Diyabet rahatsızlığı için en önemli etken kan şeker takibidir. Muhakkak takibi bırakmayalım. Çünkü kanda ki şeker kaybının oluşması ciddi rahatsızlıklara ve psikolojik etkenlere yol açabilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0