0

Diyabet (Şeker Hastalığı) NedirDiyabet, vücudun, pankreas tarafından salgılanan ve kandaki glukozun ayrıştırılmasını sağlayan insülin hormonunu salgılayamaması veya doğru şekilde kullanamaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Diyabet veya diğer adıyla şeker hastalığının ortaya çıkmasında hareketsizlik ve obezite gibi ve genetik faktörlerin büyük rol oynadığı gözlense de nedenleri hala bir gizem olmayı sürdürmektedir.

Hastanın diyabetli veya diyabet riski olup olmadığı genellikle kan şekerini ölçen testler yoluyla belirlenmektedir. Kan şekeri testi hem ucuz olduğu hem hızlı sonuç verdiği hem de daha iyi sonuçlar verdiği için tercih edilmektedir. Bu teste göre 100 – 125 arasında çıkan değerler diyabet riskini; daha yüksek değerler ise diyabetli olduğunuzu göstermektedir.

Diyabetin 3 tipi bulunmaktadır:

Tip 1 – Vücudunuz hiç insülin üretmemektedir.

Tip 2 – Vücudunuz yeterince insülin üretmemekte veya insülini doğru kullanamamaktadır.

Gebelik Diyabeti – Hamilelik döneminizde karşılaşabileceğiniz diyabet.

Tip 1 ve Tip 2 kronik tıbbi tedavi gerektirirler. Bunun anlamı bir ömür boyu bununla yaşayacağınızdır.

Gebelik Diyabeti, doğum yaptıktan sonra kendiliğinden düzelen diyabet türüdür.

Diyabet tedavi edilebilir. Tip 1 diyabetliler insülin iğneleriyle, Tip 2 diyabetliler ise ilaç kullanmak yoluyla tedavi edilmektedirler. Buna rağmen, hangi tip olursa olsun tüm diyabet hastalarının daha az yağ ve karbonhidrat içeren özel bir diyet uygulamarı ve yürümek, yüzmek, dans etmek, bisiklete binmek gibi fiziksel aktivitelerde bulunmaları gerekmektedir.

Diyabet yaşam tarzınızda değişiklik yapmanızı gerektiren bir hastalıktır. Bu durum, kariyer hedeflerinizi gerçekleştiremeyeceğiniz, iş veya spor yapamayacağınız veya tutkularınızın peşinden koşamayacağınız anlamına gelmez.

Diyabet sizi bir sporcu, politikacı, oyuncu, müzisyen veya haberci olmaktan alıkoymaz. Doktorunuzun verdiği tavsiye ve tedavi yöntemlerine uyduğunuz sürece hayatınızı normal seyrinde sürdürebilirsiniz.

Diyabetle mücadelede ana hedef, doktor kontrolünde şunlara uymaktır:

Kan şekeri ölçümü – Bir tane şeker ölçüm cihazına ihtiyacınız olacak.

Tansiyon -Artık evinizde kendi kendinize tansiyonunuzu ölçebileceğiniz tansiyon ölçme aletlerinden birini kolayca edinebilirsiniz.

Kolesterol seviyesi – Bir tane kolestorel ölçüm cihazı edinin.  Ev tipi cihazlar kişisel kullanım için idealdir.Fakat unutmayın ki doktor muayenesinin yerini tutamazlar.

Tüm bu ölçümlerin sıklığı size ve doktorunuza göre değişmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0