0

Açlığınızı bastıracak yiyeceklerDiyet yaparken sadece bir diyet  listesine bağlı kalmanız tek başına yeterli olmayabilir. Çünkü pek çok insan diyet esnasında açlık ve tatlı krizleriyle başa çıkmak zorunda kalır. Eğer tüm besin gruplarına açık bir beslenme programınız varsa tercih edeceğiniz aşağıdaki besinler açlık ve tatlı krizlerinizle başa çıkmanıza, metabolizmanızı hızlandırmanıza ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

1. Yumurta
Bir yumurta yaklaşık 6 gram protein, sadece 4-5 gram yağ ve 78 kalori içerir. Dolayısıyla, yumurta pek çok diyet programının süper starıdır. Bir araştırmaya göre kahvaltıda tostla birlikte 2 yumurtadan yapılan omlet yiyen obez kadınlar 36 saat içinde, aynı kaloriyi bir baget ekmeği ile alan kadınlara oranla daha az yemek yemişlerdir. 36 saat, açlıkla başa çıkabilmek için gerçekten çok uzun bir zaman dilimi—yediklerinizin bu süreyi sizin yerinize atlatmaları hoş olmaz mıydı?

2. Fasulye
Yediklerinizi, midenizde daha uzun süre tutmak, tok kalmanın anahtar noktasıdır. Bu, olası bir şişkinliğe davet çıkarmak gibi gözükse de aslında yavaş sindirilen yiyecekler uzun vadede daha küçük bir mideye sahip olmanızı sağlayabilir. Fasulye, kolesistokinin adı verilen bir sindirim hormonu içerir ve bu hormonun işlevi iştahı bastırmaktır. Bir araştırmaya göre, fasulye yiyen erkeklerdeki kolesistokinin seviyeleri, düşük lifli yiyecekle beslenen erkeklerdekine oranla iki kat daha fazladır. Fasulye ayn zamanda kan şekerinizi dengeler ve atıştırma krizlerini de en aza indirger.

3. Salata
Herkes için yemek yeme süreci bir zevk kaynağıdır. Malzemeleri dilimlemek ve sonrasında her bir lokmada lezzetin tadına varmak salatanın en zevkli tarafıdır. Bunun içindir ki, yemekten önce büyük bir porsiyon salata yiyen kadınların, yemeyenlere oranla %12 daha az ekmek tükettikleri tespit edilmiştir.

4. Elma
“Bir elma bir gün eder” cümlesine inanın ve amacınız kilo vermekse sayıyı 3’e çıkarın! Orta boy bir elmada bulunan 3 gram civarındaki lif ve kan şekeri dengeleyici pektin sayesinde elma ara öğünde yenilebilecek mükemmel bir seçenektir. Araştırmalar, diyetlerine armut veya elmayı dahil etmiş olan kadınların, aynı diyeti yapmalarına rağmen bu meyveleri tüketmeyen kadınlara oranla daha fazla kilo verdiklerini göstermiştir.

5. İnce Dilim Et
Diyet yapanlar için en büyük tehlikelerden biri de kas kaybıdır. Günde birkaç ince dilim et tüketerek bu tehlikeyi elimine edebilirsiniz. Sığır eti ve balıkta bulunan aminoasit lösini kas kaybı olmaksızın kilo vermenize yardımcı olur.

6. Yeşil Çay
İşte Japonların neden gittikçe yaygınlaşan obezite ile daha düşük oranda karşılaştıklarını açıklayabilecek bir neden. Onlar neredeyse her öğünlerinde yeşil çay tüketirler. Yeşil çayda bulunan kateşin adı verilen antioksidanlar metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmanızı sağlamaktadırlar.

7. Zeytinyağı
Özellikle salatalarınızda ve sebze haşlamalarınızda kullanacağınız birkaç damla zeytinyağı ile metabolizmanızı hızlandırmanız mümkün.

8. Greyfurt
91 obezin katılımıyla yapılan bir çalışmada, her yemekten önce yarım greyfurt tüketiminin 12 haftada yaklaşık 1,5 kilo verdirdiği gözlemlenmiştir.

9. Sirke
Salata sosu olmanın ötesinde sirke, açlığınızı bastırmaya ve metabolizmanızı hızlandırmaya yarayan doğal asit ve enzimler içermektedir. Sirke ve insülin tepkisi arasında bir bağlantı bulan araştırmalar, sirkenin yemek sonrasında kan şekerinin yükselişini yavaşlatma ve daha uzun süre tok tutma gücünü ortaya koymuştur.

10. Tarçın
Her ne kadar tarçını özellikle kurabiyelerle özdeşleştiriyor olsanız da aslında tarçın diyabetle mücadelede yardımcı bir rol oynamaktadır. Bir araştırma günde bir çay kaşığı tarçın tüketen Tip 2 diyabetlilerin kan şekerlerinin normal düzeylerde kaldığını ve insülin salgılamasının arttığını göstermiştir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0