0

Antiseptik şekerDaha önce hiç, herhangi bir tıbbi yardım bulamayacağınız bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ne yapacağınızı düşündünüz mü? Farzedin ki bir çatışmanın ortasında, gerekli tıbbi desteğe ulaşamayacağınız şekilde mahsur kaldınız. Bu tip durumlarda şans eseri ciddi yaralarınız olmadığı sürece sağlığınız üzerinde pek durulmaz ve ufak bir yara nedeniyle hızla enfeksiyon kapmanız muhtemeldir.

Çoğumuzun elinin altında, hızla yayılan enfeksiyonla savaşmamızı sağlayacak bir tıbbi yardım seti yoktur; ancak ilacınız sandığınızdan daha yakınınızda olabilir. Hepimizin çantasında, enfeksiyonlarla başa çıkmaya yarayacak, birkaç paket bildiğimiz beyaz şeker için yer vardır mutlaka.

Evet, yanlış duymadınız. Bildiğiniz sıradan şeker herhangi bir bakteriyel enfeksiyonu engelleyerek hayatınızı kurtarabilir. İhtiyacınız olması durumunda imdadınıza koşacak şeker, çantanızda daima bulundurabileceğiniz kadar hafiftir.

Çoğumuz bilmesek de şeker, ilkyardım malzemesi olarak değerlendirilebilecek özelliğe sahiptir. Açık ve enfeksiyon kapmış bir yara için doğanın sunduğu en iyi antibiyotik şekerdir.

Eski zamanlarda şeker, özellikle antiseptik olarak, genellikle pek çok yara veya kesiğe doğrudan uygulanırdı. Kısa süre öncesine kadar, şeker ve limon suyu karışımından elde edilen şeker sabunları gibi doğal antiseptik türündeki ürünler ev kadınları arasında popülerdi. Sabunun içindeki limon suyu bakteri oluşumuna karşı karşı asidik bir ortam oluşturur; yaraların ve yanmaların hızla iyileşmesini sağlar. Bu şekilde üretilmiş bir sabunu düzenli olarak kullanmak ayrıca cilt salgılarını da düzenleyerek özellikle ciltte yağlanmayı da engelleyebilir.

Bugün dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinde, hayvanlarda görülen enfeksiyonlarla başa çıkmak için şeker kullanılmaktadır.

Enfeksiyonu önlemek için şekerin kullanımı da oldukça basittir. Yaranın olduğu bölgeyi yapabildiğiniz kadar iyi temizleyin ve üzerine şekeri serpin. Ardından bir bandaj veya yara bandı yardımıyla üzerini kapatın. Böcek ve haşerenin bol olduğu bir yerdeyseniz, şeker antibiyotiğinizle ziyafet çekmek isteyebileceklerini göz önünde bulundurarak tetikte olun. Her dört saatte bir yaranızı taze ve temiz suyla temizleyin ve gerektiği kadar şeker tatbik etmeye devam edin. İşte bu kadar basit!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0