0

Fitness hakkında bilmek istediğiniz ve sormaya çekindiğiniz her şey

Fitness ve düzenli egzersize başlayanların kafası yetersiz ve yanlış bilgiler nedeniyle karışmaktadır. Hayatınızda daha önce düzenli egzersiz yapmadıysanız, size önerilen egzersizler ve gerçekleştirmeniz gereken set/tekrar sayıları sizi tam anlamıyla bilgilendiremez. Fitness hakkında sormaya çekindiğiniz soruların cevaplarını almak istiyorsanız, okumaya devam edin.

Antrenman için en uygun zaman hangisidir?

Genel olarak konuşacak olursak, antrenman için en uygun zaman kişiden kişiye değişiklik gösterir. Önemli olan antreman zamanının sabit olmasıdır. Vücudunuz belli bir düzene alıştığında, egzersizlerden daha çok fayda sağlarsınız.

Antrenmandan önce yemek yiyebilir miyim?

Antrenmandan 1 saat kadar önce hafif bir şeyler yiyebilirsiniz. Böylelikle kan şekeri düzeyinizi korur ve egzersiz esnasında vücudunuzun zayıf düşmesini engelleyebilirsiniz. Söz konusu olan ağır bir yemekse, antrenmandan 2-3 saat önce bu yemek işini tamamlamalısınız. Dolu bir mideyle spor yapmak hem egzersizlerinizin etkinliğini düşürür, hem de vücudunuz üzerinde aşırı ölçüde zararlıdır.

Antrenman esnasında bir şeyler içebilir miyim?

Ağır antrenmanlarda aşırı terleriz ve vücudumuz su kaybeder. Vücudun yalnızca %3 oranında su kaybetmesi bile susuzluk ve yorgunluk hissetmemize neden olabilir. Bu nedenle antrenmanlar esnasında yeterli düzeyde su içmemiz gerekir. 10-15 dakikada bir ya da ne zaman susarsak, birkaç damla su içebiliriz.

Antrenman öncesinde ısınmalı mıyım?

Antrenmanların öncesinde vücudumuzu ısıtmak çok önemlidir. Isınarak kaslarınızı fiziksel aktiviteye hazırlayabilirsiniz. Antrenman öncesinde 5-10 dakika koşmak ya da 2 dakika germe-esneme hareketleri ısınma için yeterli olacaktır.

Hangi egzersizler daha etkilidir?

Kompleks egzersizler daha etkilidir. Güç egzersizleriyle aerobik ve esneme egzersizlerini birleştirmeye çalışın. Böylelikle vücudunuzu esnetebilir, kaslarınızı çalıştırabilir ve kardiyovasküler sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Fazla kilolarımdan nasıl kurtulabilirim?

Sağlığınıza zarar vermeden, haftada bir kilo verebilirsiniz. Ancak egzersiz programınızın ilk döneminde daha fazla kilo vermeniz de olasıdır. Bununla birlikte, ilerleyen haftalarda da aşırı kilo vermeye devam ederseniz, yalnızca yağ değil, aynı zamanda kaslarınızı da yakmaya başlarsınız.

Antrenman ensasında nefesimi tutmalı mıyım?

Egzersizler esnasında düzgün nefes almak çok önemlidir. Doğru nefes alma tekniğinde, kaslarınız oksijenle dolar ve bu da etkili bir egzersiz için oldukça önemlidir. Ayrıca iyi havalanan bir ortamda antrenman yapmalısınız.

Ağrı hissediyorken de egzersizlere devam etmek doğru mu?

Ağrılar vücudumuzun bize yolladığı sinyallerdir. Bu ağrıları görmezden gelmek çok daha ciddi durumlara neden olabilir. Ağrılarınız belli bir eşiğin üzerindeyse, egzersizlere bir gün ara verebilirsiniz.

Sakatlık ve ağrıları engellemek için en doğru antrenman şekli nedir?

Vücudunuzun dinlenmesi ve kendini yenileyebilmesi için 1-2 günlük aralıkla egzersiz yapabilirsiniz.

İpucu: Kaldırdığınız ağırlıkları haftada %10’dan daha fazla arttırmayın.
Herhangi bir egzersize başlamadan önce bu egzersizin nasıl doğru bir şekilde yapıldığını, özelliklerini ve doğru nefes tekniğini öğrenmenizi öneririz.

İpucu: Egzersizleri doğru bir şekilde yaparak, sakatlıkları engelleyebilir ve egzersizlerin etkinliğini arttırabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen noktalar, fitness ve egzersizler üzerine genel soruların cevapları. Birçok insanın yeterince fiziksel hareket içinde olmadığı günümüzde, vücudumuzla ilgilenmek ve yeterli düzeyde spor yapmak çok önemlidir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0