0

Dudak Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Dudak Botoksu, dudak üstünde meydana gelen çizgilerin giderilmesi ve çizgilerin düzeltilmesi için botulinum toksinin cilt altına enjekte edilmesiyle yapılan bir operasyondur. Botoks işlemi yapılırken, işlem yapılacak bölgeye sürülen anestezi etkisi gösteren krem ile operasyon geçiren kişilerin daha az şekilde acı çekmesi sağlanır.

Neden dudağa botoks yapılır?

Zamanla tahriş olan ve doğal görüntüsünden uzaklaşan, dikey üst dudak çizgilerinin yeniden belirgin hale gelmesi amacıyla yapılan tedavi türüdür.

İlerleyen yaş ve sigara kullanımı ile birlikte yorulan dudak çizgileri bu sorunlardan dolayı üst dudak çizgileri tahriş olmaktadır. Bu tür sorunları giderebilmek için uzmanlar botoks seçeneği üzerinde yoğunlaşmıştır. 5-6 ayda bir dudaklara uygulanacak işlem ile üst dudakta oluşan çizgiler giderilebilir ya da daha silik bir hale getirilebilir.

Uzun süre sigara kullanımı dudaklardaki doğal çizgileri yok etmektedir. Üst dudak botoksu yapılırken uzman doktorlara danışılmalıdır, eğer düzensiz şekilde botoks yapılırsa, üst dudak fazla uzar ve hareket işlemlerinde yavaşlama meydana gelir.

dudak-botoksu

Üst dudağa botoks yapılırken, hastanın botoks karşısında verdiği cevaba göre seanslar halinde zamana yayılarak yapılmalıdır.

Bir diğer botoks yapılacak bölge ise dudakların aşağı doğru çekmesi ve alt dudak köşelerinde oluşan tahribatları giderebilmek için yapılan botokstur. Bu bölgelere yapılan işlemlerden sonra somurtkan ifade giderilir, dudak kenarlarında oluşan oluklar azaltılmaktadır.

Güldüğümüzde üst dudak bölgesinde hiper aktivitesi mevcut ise diş etleri 1-2 mm fazla gözüküyor ise bu bölgelerdeki kötü görüntüyü gidebilmek için yapılacak en başarılı işlem botoks olacaktır. Estetik bir işlem olarak görülmeyen bu durum düzenli botoks uygulamalarıyla düzeltilebilir.

Üst Dudak Kırışıklıkları Giderilmesi İçin Farklı Bir Yöntem Var Mıdır?

Dudaklarda kendi kendine oluşan kırışıklıkların giderilmesi için dudak dolgusu ve hacim veren uygulamalar tercih edilmektedir. Botoksun bu durumlarda tercih edilmemesinin nedeni ise daha hareketli bölgelerde daha uygun bir işlem olmasından dolayıdır. Yapılan dudak dolguları ile bu bölgede oluşan kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla kullanılır.

Dudak Botoksu nasıl yapılır?

Botoks, uygulama süresi işlemin zorluğuna göre değişir min. 5-6 dakika arası uygulanan işlem dudak bölgesine işlem öncesi buz ve lokal anestezik krem ile dudakta oluşacak ağrılar engellenir. Operasyon bölgesinde morluklar oluşmaz, sadece kızarıklar meydana gelebilir ancak 10 dakika sonra bu durum geçmektedir. Botoksun etkisi 3-7 gün içerisinde başlar, ikinci haftanın sonunda tam olarak oturur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0