0

Dudak dolgusu, dudakları daha dolgun dudaklara dönüştürecek bir estetik işlemdir. Dudakların dolgunlaşması kişinin kendine olan güvenin artmasına yardımcı olur. Dudakların daha dolgun olmasını birçok faklı yöntemle sağlanabilir. Bu yöntemler dudaklarını çevresindeki kırışıklık ve ince çizgileri de azaltır. Dudak dolgunlaştırma için kullanılan en yaygın ve etkin yöntem dudak dolgusudur. Ağız çevresi ve dudaklar için kullanılan çok çeşitli dermal dolgu tipi vardır. Bunlardan en yaygını hyalüronik asit içeren ürünlerdir. Hyalüronik asit vücutta doğal olarak bulunan bir maddedir. Bu madde dudak hacminin artmasını sağlar.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılır?

Dudak dolgusu işlemi, genel sağlığında sorun olmayan herkes için uygundur. Kronik hastalıklar komplikasyon ihtimalini attırır ve sigara kullanımı uygulamayı olumsuz etkiler. Her türlü tıbbi işlemde gerektiği gibi kullanılan ilaçlar, tıbbi geçmiş ve varsa alerjiler doktorla paylaşılmalıdır.

Dudak Dolgusu Çeşitleri

Klasik Dudak

Hastanın dudak şeklini ve doğallığını bozmadan yapılan klasik dolgu en çok tercih edilen dolgu çeşididir. Dudağa hacim vererek dolgunluk kazandırır. Genellikle yaşlanma nedeniyle dudak şeklinden memnun olmayan hastalarca tercih edilir.

Rubina Dudaklar

Bu dolgu işlemi dudağa yüksek oranda hacim uygulanmasıyla yapılır. Aşırı dolgun dudakları seven kişilerce tercih edilir.

Eve Stili Dolgu

Sadece alt dudağa uygulanır. Dudak çerçevesi olmayan kişilerin tercihidir.

Pierlique Dudak

Dudakta dolgunun uygulandığı alan iki nokta halinde çıkıntılardır. Bu dolgu çeşidi alt dudağa dolgunluk ve hacim kazandırır.

Cupid Lip Stili

Yüz şekli ve ağız yapısına uygun noktalar belirlenerek uygulanır. Pierlique dolgu çeşidinin üst dudaklara uygulanan halidir.

Melek Kanadı Dolgusu

Çok fazla tercih edilen bu dolgu çeşidi üst dudakta vermilion adlı bölgeye uygularak yapılır.

Venüs Dudak

Dudakların daha hacimli hale getirilmesi ve kontür uygulamasıyla dudak çizgisinin belirginleştirilmesi amacıyla yapılır.

Afrodit Dudak

Asimetrik, düz, yaş almayla ilgili olarak şekil ve hacim kaybı olan dudaklara uygulanır.

Eros Yayı Dudak

Bu tip dolguda üst dudakta eros yayı adı verilen kıvrım belirginleştirilir. Alt dudak üst dudaktan daha dolgun ve üst dudak kenarlarında hafif bir kıvrım oluşturulur.

Kelebek Dudak

Üst dudağın V şeklinde olduğu bu formda dudak kalbi denilen üst dudak ve alt dudağın orta kısmı hafifçe kalın ve dışa kıvrık hale getirilir.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolgu işleminden sonra dudaklarda şişlik meydana gelebilir. Bu durum kalıcı olmayıp gün içinde azalmaya başlar. Operasyonun yapıldığı gün ilgili bölgeye buz uygulaması yapılmalı, sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Operasyon sonrasında morarma oluşabilir.Bir hafta sonra dolgu, dudakla uyumlu hale gelince morarma ortadan kalkar. Dudağa uygun olmayan dolgular kullanılması topaklanma ve sertlik oluşmasına neden olur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye