0

Dünya nüfusunun büyük bölümü kentlerde yaşıyor. Nüfusu milyondan fazla olan onlarca kent var. Kalabalık, trafik, hava kirliliği, çevre kirliliği gibi sorunlar birçok ülkeyi yaşanmaz hale getiriyor. Bu yazımızda bahsedeceğimiz ülkelerin ise öyle sorunlarla hiç mi hiç ilgisi yok. Dünyanın en az nüfuslu ülkeleri listesi hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Tuvalu

Büyük Okyanus’ta dokuz mercan adasından oluşan bir ülkedir. 26 kilometrekarelik yüzölçüme sahiptir. Küresel ısınma sebebiyle sulara gömülme tehlikesi altındadır. Sıcaklığın 1 derece daha artması ülkenin sonunu getirecektir. Nüfusu yaklaşık 11000’dir.

Nauru

Avustralya’nın kuzeydoğusunda bulunan Nauru bir Mikronezya ada ülkesidir. Küçük ölçekli madencilik en önemli gelir kaynaklarıdır. 21 kilometrekarelik yüzölçüme sahiptir. Ülke nüfusu 10 bindir. Başkenti Yaren’dir.

Montserrat

1492 yılında Kristof Kolomb’un keşfettiği ve Sarp Dağ anlamına gelen ülke Kuzey Amerika’nın Antiller bölgesindedir. Adanın nüfusu 4000 ila 6000 arasında değişmektedir. Bölgede volkanik hareketlerin canlılığını koruması sebebiyle bölge halkı nüfusu bu durumdan etkilenmektedir. Yüzölçümü 102 kilometrekaredir.

Saint Helena

Yüzyıllarca Avrupa’dan Asya’ya düzenlenen seferlerde önemli bir liman olarak kullanılan Saint Helena, Atlas Okyanusu’nun güneyindedir. Nüfusu 4255 olan ülkenin yüzölçümü 410 kilometrekaredir.

Falkland Adaları

Malvina Adaları olarak da bilinen Falkland Adaları, Güney Atlas Okyanusu’nda Patagonya’nın doğusunda bulunur. 776 küçük adanın meydana getirdiği ülke 12200 kilometrekarelik yüzölçüme sahiptir. Nüfusu 2932’dir. Halk balık avcılığı ve koyun yetiştiriciliği ile geçinmektedir.

Niue

18. yüzyılda James Cook tarafından keşfedilmiştir. Büyük Okyanus’te yer alır ve adalardan oluşur. Ulaşımın oldukça zor olduğu adaya Yeni Zelenda veya Avustralya üzerinden aktarma yapmak gerekiyor. 260 kilometrekarelik ülkenin nüfusu 2166 kişi.

Tokelau

Büyük Okyanus’ta yer alır. Mercan adalarından oluşur. Nukunonu en büyük şehridir. 1948 yılında kurulmuştur. Sadece 1411 kişilik nüfusa sahip olan ülkenin yüzölçümü 10 kilometrekaredir.

Vatikan

İtalya’da Roma’da bulunan Vatikan Şehir Devleti, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi. Nüfusu 1000 civarındadır. Ancak turistik önemi sebebiyle ziyaretçi sayısı fazladır. Çevresi yüksek duvarlarla kaplı olan Vatikan’ın yüzölçümü 5 kilometrekaredir.

Pitcairn Adaları

Büyük Okyanus’un güneyindeki Pitcairn Adaları, sarp kayalarla çevrilidir. Nüfusu sadece 50 olan ülke, kıtalar arası seferlerde kullanılan bir limandır. Tarihi 11. yüzyıla kadar giden adada eskiden korsanların yaşadığı bilinmektedir.

Sealand

550 metrekarelik Sealand, hukuki statüsü tartışmalı olsa da kendi ülkesini kuran adam haberlerinden hatırlayabileceğiniz bir platform ülke. 1967 yılında İngiliz ordusu eski binbaşısı Roy Bates tarafından kurulmuştur. Kurucusu devletinin uluslararası karasularda olması sebebiyle devlet statüsüne sahip olması gerektiğini söylemiştir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye