0
Dünyamız öyle ilginç canlılarla dolu ki, bazılarını görünce mitolojik varlık sanmamak elde değil. Sizler için dünyanın en ilginç 10 canlısı yazısını hazırladık. Okuyunca bu canlıların ilginç özelliklerine siz de çok şaşıracaksınız.

1. Tersiyer

Göz bebekleri beyinlerinden daha büyük olan tersiyerler tırmanma ve sıçrama konusunda oldukça yeteneklidirler. Bir ağaç dalına tutunan tersiyeri oradan ayırmak çok zordur. Primatlar içinde bitkisel beslenmeyen tek tür tersiyerlerdir.

2. Çamur Zıpzıpı

Balıklar sınıfından bir canlı olan çamur zıpzıpı yüzgeçlerini kullanarak suyun dışında da hareket edebildikleri için amfibik olarak adlandırılır. Suyun dışında 3 gün kadar sağ kalabilirler. Eş bulmak için zıpladıkları için zıpzıp ismini almışlardır. Tehlike anında daha uzağa zıplayabilirler.

3. Proboscis Maymunu

Ana vatanı Borneo’dur. İlginç sarkık burunlarını karşı cinsi etkilemek için kullanırlar. Hortum maymunu ya da uzun burunlu maymun olarak anılırlar.

4. Venezuela Kaniş Güvesi

Ana vatanı Venezuela’dır. Hem fino köpeğini hem de güveyi andırmasıyla dikkat çeken bir böcek türüdür. 2009 yılında keşfedilmiştir.

5. Kel Uakari

Brezilya ve Peru’da su kenarlarında yaşayan kel uakariler parlak kırmızı yüzleriyle hemen dikkat çekerler. İnsan gibi yüz ifadeleri ve akıllı davranışlarıyla maymunların en gelişmiş türlerindendir.

6. Zürafa biti

Erkekleri dişilerinden yaklaşık 3 kat uzun olan zürafa bitleri, uzun boyunlarını hemcinsleriyle kavgada kullanırlar. Zürafaya benzeyen görünüşleri vardır.

7. Aksolotl

Kaplan semenderi grubundan Meksika semenderleri ailesinin en ünlü üyeleri aksolotllardır. Başkalaşım geçiremedikleri için suda yaşamak zorundadırlar. Göz kapakları yoktur. Uzuv ve organların yenilenmesi konularında bilim insanları bu canlıların genleri üzerinde araştırma yapmaktadır.

8. Mantis Karidesi

Mantis karidesinin gözlerinde 12 renk reseptörü bulunur. Kendilerini 80 kph’lik bir hızla kullanabildikleri kıskaçlarıyla korurlar. Göz açıp kapayıncaya kadar 500 kez yumruk atabilirler.

9. Yılbaşı ağacı solucanı

Tropikal resiflerde yaşayan yılbaşı ağacı solucanları yaklaşık 3 – 4 cm uzunluğundadır. Renkli tüyleri sebebiyle yılbaşı ağacı solucanı olarak anılırlar.

10. Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Etli iri dudaklarına kırmızı ruj sürülmüş gibi oldukları için bu ismi almışlardır. Denizin 30 metre veya daha altında yaşayan bu ilginç görünümlü balıklar 40 cm’e kadar uzayabilirler. Göğüs yüzgeçleriyle deniz yüzeyinde yürürler. Ana vatanları Galapagos Adaları’dır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye