0
Futbol ve basketbol tüm dünya tarafından bilinen ve ilgi gösterilen sporlar. Bu sporlar dışında voleybol, hokey, tenis, boks gibi sporların da seveni oldukça fazla. Ancak bazı sporlar var ki bu sporların varlığı bile sizi çok şaşırtacak. Dünyanın en ilginç sporları listemizi sizin için hazırladık.

Zorbing

2000 yılında Yeni Zelanda’da ortaya çıkan bir spordur. Bu sporda dev bir plastik topun içine giren bir ya da iki kişi sabitlendikten sonra yüksek yamaçtan aşağıya doğru yuvarlanır.

Su Altı Hokeyi

Su altında koruyucu kıyafet, eldiven, şnorkel ve hokey sopası kullanılarak yapılan hokeydir. Su altında kalması için topun ağırlığı 1 kilogramın üstündedir.

Buzkashi

Polo sporuna çok benzeyen bu spor, Kırgızistan ve Afganistan’ın geleneksel sporlarındaddır. Bu sporu farklı yapan top yerine başı kesik bir ölü keçinin ya da oğlağın kullanılmasıdır.

Limbo Pateni

Sırada ilginç olduğu kadar tehlikeli bir spor var. Limbo patencileri ayak ve kollarını 180 derece yana açıp belli bir yüksekliğin altına girmektedir. Bu patenin en yaygın türü arabalar altında yapılanıdır.

Timsah Bungee

Bungee jumping yeteri kadar tehlikeliyken dik dağ ve yamaçlardan timsah dolu nehre atlamak ilk kimin fikri bilmiyoruz ama başta Avustralya olmak üzere dünyanın pek çok yerinde bu spor dalının yapıldığını biliyoruz.

Peynir Yuvarlama

İngiltere Cooper’s Hill’de her yıl düzenen festivalde silindir şeklindeki Double Gloucester peyniri yokuş aşağı yuvarlanıyor ve katılımcılar bitiş çizgisine varmadan peyniri yakalamaya çalışıyorlar.

Yanardağ Sörfü

Bu spor dalında özel ve koruyucu kıyafetler giymiş sporcular yanardağın tepesinde sörf yapıyorlar. Hızları 80 kilometreyi buluyor.

Eş Taşıma

Finlandiya’da ortaya çıkan bu sporda erkekler eşlerini sırtlarını alıp engellerle dolu parkurda yarışıyorlar.

Satranç Boksu

Zeka ve dayanıklılığın sporu olan satranç boksu, yumruklarla başlayan müsabakaların satranç hamleleriyle devam etmesiyle gerçekleşiyor.

İleri Ütücülük

Bu sporda yarışmacılar uç yerler seçerek orada ütü yapıyor. Bu yer bazen su altı, bazen dağ tepesi, bazen de bulutlar olabiliyor.

Sepak Takraw

Voleybola benzeyen bu spor Tayland ve Malezya’da oldukça popüler. Voleyboldan en önemli farkı ise el kullanmanın yasak olması. Bambu bitkisinin kuru yapraklarından yapılmış topa el dışında vücudun bütün kısımlarıyla müdahale edilebiliyor.

Deve Kuşu Yarışı

Afrika’da ortaya çıkan deve kuşu yarışında katılımcılar deve kuşunun üzerinde parkuru ilk tamamlayan olmak için yarışıyor.

Fil Polosu

Nepal, Tayland ve Hindistan’ta oynanan bu polo türünde at yerine filler var. Bunun dışında kullanılan ekipman ve kurallar aynı.

Bisiklet Futbolu

Bisiklet futbolunda amaç, bisiklet tekerleği ve kafa kullanarak karşı takımın kalesine gol atmak. Defans sırasında el kullanılabiliyor ancak hücumda el kullanmak yasak.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye