0

Kulelerin bulundukları yerlerin sembolü olması hiç de boşuna değil. Adres tarif ederken onlara göre tarif edilmesi bile kulelerin önemini anlatmaya yeter. Kimisi tarihi değeriyle, kimisi mimari değeriyle dünyanın en meşhur kulelerini sizler için yazdık.

Eyfel Kulesi

Dünyada kule deyince birçok insanın ilk alına gelen kule olan Eyfel’le başlıyoruz. 324 metre uzunluğundaki Eyfel Kulesi adını tasarımcısı Gustave Eiffel’den alıyor. İki yılda tamamlanan kule 1889 Dünya Fuarı için ve Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı anısına yapılmış. Başlangıçta büyük bir metalin gölgesinde yaşamayı protesto eden Paris halkına rağmen kule şehrin hatta ülkenin en önemli görseli haline gelmiş. Üç katlı kulenin üstünde şehri panoramik olarak seyrederken yemek yenebilecek bir restoran var.

Galata Kulesi

Cenevizliler’in inşa ettiği 67 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi’nin yapım yılı 1348. Bir dönem yangın gözetleme amacıyla kullanılan kule birkaç yangın atlatmış ve onarılmış. Galata Kulesi günümüzdeki görünümüne 1963 – 1965 yılları arasında kulenin tepesinin betonarme olarak değiştirilmesi ve tepe noktasının eklenmesiyle kavuşmuş. Bugün ziyarete açık olan kulenin tepesinde bir restoran bulunuyor.

Pisa Kulesi

Bu kule için Campo dei Miracoli’nin bir parçası olan 60 metre uzunluğundaki kule desek çoğumuza yabancı gelecek. Çünkü onu bu asıl meşhur yapan şey zeminin suyla kaplı olması sebebiyle eğik olması. 1173 yılında başlanan kule 1399 yılında tamamlanmış. 10 derece eğiklik sebebiyle kulenin yüksek tarafı 56,67 metre iken alçak tarafı 55.86 metre. Bugün kulenin eğilerek yıkılmaması için 2001 yılında bir proje başlatılmış. Böylelikle devam eden eğimin hızı oldukça yavaşlatılmış.

Petronas İkiz Kuleleri

Bu kuleler, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur denilince ilk akla gelen simgelerden biri. Petronas Holding’in yönetim binası olan ve 452 metre yüksekliğindeki Petronas İkiz Kuleleri birbirine köprü ile bağlı. Dünyanın en yüksek ikiz kulelerindeki bu köprüyü ziyaret etmek için ise çok şanslı olmak gerekiyor. Sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edildiği için satışa çıkan biletler hemen tükeniyor.

Empire State Binası

Art deco tarzındaki kule 1931 yılında bitirilmiş. Tamamlandığı zaman dünyanın en yüksek yapısı olan Empire State 380 metre uzunluğunda. Fifth Avenue’de yer alan kule New York’un olduğu kadar Amerikan Rüyası’nın da sembolü. Kuleyle ilgili bir bilgi daha vermeden geçmeyelim. Her yıl kulenin giriş katından başlayıp 86. katına kadar devam eden dikey maraton düzenleniyor.

Big Ben

Big Ben 1858 yılında yapılmış ve 1987 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Kuleyle ilgili en ilginç bilgi Big Ben’in kulenin adı değil takma adı olduğu. Kuleye niye bu takma adın verildiği ile ilgili iki teori var. Biri yapım işleri sorumlusu Sir Benjamin Hall’dan bu ismi aldığı, ikincisi ise o dönemler ağır sıklet boks şampiyonu olan Benjamin Caunt’un bu isme ilham olduğu. İki teoride de kuleye bu ismin verilme sebebi devasa büyüklükteki çan.

CN Tower

CN Tower’ı listedeki diğer kulelerden ayıran özelliği televizyon ve radyo vericisi olarak inşa edilmiş olması. Adını oluşturan C ve N harfleri ise Canadian National demiryolunun baş harfleri. İçinde gözlem kulesi, mağazalar ve restoran bulunan CN Tower 553 metre yüksekliğiyle Toronto’da yer alıyor.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye