0

Şüphesiz her iş sorumluluk ister. Sorumluluğun getirdiği zorluklara da fedakarlıkla katlanmayı gerektirir. Ama bazı işler var ki çalışanları sürekli fedakarlık göstermeli, tehlikelere karşı dikkatli olmalı. Dünyanın en tehlikeli meslekleri hakkında sizler için yazdık.

Yılan Sütü Sağıcısı

Yılan zehri tıbbi araştırmalar ve panzehir üretilmesi gibi alanların dışında birçok alanda kullanılıyor. Yılan sütü sağıcıları geçimlerini yılanların sütünü bir kaba sağarak sağlıyorlar. Bu süt sağma işlemi sırasında güvenlik önlemleri alınsa bile sağıcıların ne kadar tehlikeli ve ölümcül bir iş yaptığı gerçeğini değişmiyor.

İnşaat İşçisi

Tehlikeli ortamlarda çalışan, kullandıkları araçlardan dolayı büyük risk altında olan inşaat işçileri diğer dikkatli çalışması gereken meslek grubu. Güvenlik önlemleri ne kadar alınırsa alınsın gözden kaçan durumlar ve görünmez kazalar sebebiyle her yıl çok sayıda inşaat işçisi hayatını kaybediyor.

Dağ Rehberi

Görevi yalnızca dağa çıkan insanlara rehberlik etmek olmayan, ağır ekipmanları da taşıyan dağ rehberleri çıkılması oldukça zor olan dağlara hayatları boyunca pek çok sefer çıkıyor. Rehber olmaları sebebiyle tehlikeli yolları ilk deneyen de yine onlar oluyor. Ekipteki herkesin güvenliği dağ rehberlerinin sorumluluğunu dağ rehberleri taşıyor.

Ağaç Kesici

Ağaç kesiciliği, her gün ağır makinelerle çalışan ve ağır fiziksel işgücü gerektiren bir meslek. Güvenli çalışma ortamı oluşturmak için ortamı tanımak, riskleri doğru belirlemek gerekiyor. Meslekte gerçekleşen ölümler ağaçtan düşme ve ekipman kazaları sonucu gerçekleşiyor.

Mikroçip Üreticisi

Bilgisayarlarda ve cep telefonlarında kullandığımız çiplerin ne kadar zor şartlarda üretildiğini biliyor musunuz? Mesaileri boyunca çip üretme için arsenik ve benzeri tehlikeli maddelere maruz kalan mikroçip üreticileri uzun vadede kanser gibi ölümcül hastalıklarla karşılaşıyor.

Savaş Muhabirliği

İşleri doğru haberi, hızlı bir şekilde aktarmak olan savaş muhabirleri ölümle burun buruna yaşayan meslek çalışanları. Savaşta kaçırılan, işkenceye uğrayan hatta öldürülen savaş muhabirlerinin sayısı hiç de az değil.

Petrol Arıtım Merkezi Çalışanları

Petrol dünyanın en yanıcı maddelerinden biri. İşleri açık denizlerde petrol arıtmak olanlar da bu sebeple sürekli risk altında. Uzun çalışma süreleri olan bazen 2 gün kadar hiç uyumayan petrol arıtım merkezi çalışanları yangın dışında boğulma ve makine kazası gibi risklerle de her an karşı karşıya.

Elektrikçi

Evde, iş yerinde, dışarıda ve şantiyelerde çalışan elektrikçiler düşme, yanık, toksik maddeye maruz kalma, düşme, elektrik çarpması gibi risklere rağmen görevlerini yerine getiriyor. Uygun güvenlik önlemleri alınsa bile yapılan iş doğası gereği oldukça tehlikeli.

İtfaiyeci

Cesaret, bilgi ve tecrübe isteyen bir meslek olan itfaiyecilik, yangına karşı can ve mal güvenliğini korumakla görevli. Üstelik görevleri sadece yangınlarla sınırlı değil. Trafik kazalarında mahsur kalan insanları da itfaiyeciler kurtarıyor. Doğal afetlerde ve diğer kazalarda yine yardıma koşan onlar.

Polis – Asker

Yoğun emek vererek, özveri ile yapılan polislik – askerlik mesleği yaralanma ve ölüm riskini de barındırıyor. Hayatlarını yeri geldiği zaman hiçe sayan bu meslek çalışanları zor şartlar altında vatan ve millet sevgisiyle ciddi bir sorumlulukla görevlerini yerine getiriyor.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye