0

Gayrisafi yurt içi hasıla, ülke sınırları içerisinde belli bir zamanda üretilen nihai mal ve hizmetlerin tamamının para birimi cinsinden değeridir. Gayrisafi yurt içi hasıla, ülkelerin ekonomik anlamda büyüklüğünün en önemli göstergesidir. Buna göre dünyanın en zengin 10 ülkesini sizler için araştırdık.

1- Katar – $127,523

Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan Katar, bir Basra Körfezi ülkesidir. Ekonomide büyük atılımlar gerçekleştiren Katar imalat sanayisinin en önemli kolu sıvılaştırılmış doğalgaz tesisleridir. İhracatının yüzde 40’ını doğalgaz oluşturur. Ayrıca petrol ürünleri ihracatı da önemli seviyededir. Son yıllarda hizmet sektörü ve turizm alanında atılımlar vardır. İş kurma prosedürlerinin kolay olması, alt ve üst yapı hizmetlerinin iyileştirilmesiyle yabancı yatırımcılar ülkeye çekilmektedir.

2- Lüksemburg – $105,882

Batı Avrupa’da denize kıyısı olmayan küçük bir devlet olan Lüksemburg küresel finans merkezi olarak anılmaktadır. Fransa, Almanya gibi gelişmiş ülkelere yakındır. Avrupa’nın önemli sigorta şirketlerinin merkezidir. İstikrarlı büyüme rakamları ve düşük enflasyonla Lüksemburg, güçlü bir ekonomiye sahiptir. Tarımda modern yöntemler kullanılır. Demir-çelik sanayisi gelişmiştir.

3- Singapur – $87,856

Malay Yarımadası’nın güney ucundaki Singapur, düşük vergilendirme sistemi, rekabetçi ortamı, gelişmiş altyapısıyla dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Petrol rafinerileri, gemi inşası, elektronik aletler, gıda, tekstil ve kereste alanlarında oldukça gelişmiş olan ülkede son zamanlarda balıkçılık da önemli gelir kaynaklarından biri olmuştur. Turizmin de gelirlerin arasında yeri büyüktür.

4- Brunei – $77,441

Güneydoğu Asya’da Borneo Adası’nda yer alır. Yerli ve yabancı girişimler Brunei’yi her geçen gün daha da güçlendirmektedir. Zenginliğini petrol ve doğalgaza borçludur. Petrol endüstrisine bağlı petro-kimya, sıvılaştırılmış doğalgaz tesisleri ve gübre ile beraber kereste, cam ve kağıt endüstrisi de gelişmiştir.

5- Kuveyt – $73,817

Arap Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alan Basra Körfezi ülkelerinden biridir. Petrol rezervleri bakımından oldukça şanslı bir ülkedir. İhracatının yüzde 95’i petrole dayanır. Dünyanın en değerli para birimi Kuveyt Dinarı’dır. Son yıllarda yatırımların arttığı hizmet ve teknoloji sektörleri ülkenin diğer gelir kalemleridir. Kıyılarda birbiri ardına yükselen gökdelenler bu zenginliğin en büyük göstergesidir.

6- Birleşik Arap Emirlikleri – $72,419

Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda bulunur. Petrol ve turizm sayesinde dünyanın en güçlü ekonomileri arasındaki yerini almıştır. Dev büyüklükteki yapay adalar, alışveriş merkezleri ve gökdelenler ülkenin sembolleri arasındadır.

7- İrlanda – $68,883

Kuzeybatı Avrupa’da yer alan İrlanda’da yaşam standartları oldukça yüksektir. Kelt Kaplanı olarak bilinen ülkede bilişim ve eğitim sektörünün yanında gıda ve tekstil sektörleri de güçlüdür. Her geçen gün ekonomisi büyüme göstermektedir.

8- Norveç – $59,302

Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısındadır. Refah düzeyi oldukça gelişmiş olan Norveç’te doğal kaynaklar özellikle Kuzey Denizi petrolü bu refahın başlıca sebebidir. Sanayi devrimi olmadan önce tarım, kereste ve balıkçılıkla geçinen Norveç, günümüzde modern üretim tesisleriyle tanınmaktadır.

9- İsviçre – $62,882

26 kantondan oluşan bir federal cumhuriyet olan ve Batı Avrupa’da yer alan İsviçre’nin ülke ekonomisinin en önemli özelliği stabil olmasıdır. Ülke nüfusunun büyük bölümü ticaret ve finans sektöründe çalışmaktadır. Yüksek yaşam standartlarına sahip şehirlere sahiptir. Küçük ve büyük girişimciler için ideal koşullar sunan ülkede turizm ve endüstri gelişen sektörler arasındadır.

10- Amerika Birleşik Devletleri – $57,467

Amerika Birleşik Devletleri, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşur. Ülkenin büyük kısmı Kuzey Amerika’nın ortasında yer alır. Dünyanın süper gücü olarak bilinen ülke özellikle teknoloji devi şirketleriyle ön plandadır. Ayrıca otomotiv, gıda ve hizmet sektörü diğer önemli sektörlerdir. Dünyanın en büyük ticaret ülkelerinden biri olan ABD en büyük petrol ve doğalgaz üreticisidir. Dünyanın en büyük 500 şirketinden 128’i Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye