0

Duruş Bozukluğu Nedir?

Vücudun düzgün duruş pozisyonunda boyun omurgası ve kafatası kemiğinin birleşim yerinden kuyruk sokumuna kadar olan bölümdeki omurganın dik bir doğru şeklinde olması gerekmektedir. Fakat, bel ve sırt eğriliklerinin aşırı çıkık veya aşırı düz olması veya eğri durması duruş bozukluklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Duruş Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı yaşam konusunda eğitim yetersizliği, bilinçsizlik sonucunda haraetsiz bir yaşam tarzını benimsemek eklem katılığını meydana getirmektedir. Beraberinde ise vücudun egzersiz yapmaması sonucu vücut kondisyonunun düşük olmasını ve formdan düşmesine neden olmaktadır. Kas kuvvetsizlikleri, gergnliklerine bağlı oluşan kas, sinir ve kemik hastalıkları sonucunda duruş bozukluğuna neden olmaktadır.

Duruş Bozukluğu Nasıl Önlenebilir?

Yapılan araştırmalara göre; duruş bozukluğunun önüne geçebilmek için, vücudunuzu yormadan egzersiz yapmanız gerekmektedir. Sinir, kas ve kemikleriniz için en rahatlatıcı egzersizin plates ve yoga olarak adlandırılmıştır.Bu iki egzersiz sayesinde hem duruş bozukluğunuzun önüne geçebilir hemde omurganızın rahatlamasını sağlayarak, gündelik hayatınızda da yaşam standartınızı yükselmesini de sağlamış olacağınız belirtilmiştir.

Bunu yanı sıra çalışma hayatımızda çoğumuz vaktini bilgsayar başında oturarak geçirmektedir. Bu yüzden gün içinde mutlaka dik oturmaya özen göstermeli, kambur duruşundan kaçınmalısınız. Bu daha çok duruş bozukluğunun oluşmasına ve ağrılarınızın artmasına neden olacaktır.

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Duruş bozukluğunun düzelebilmesi için düzenli uyku ve dinlenme çok önemlidir. Ayrıca gün içerisinde haraketsiz kalmamaya özen göstermeli ve egzersizleri ihmal etmemek gerekmektedir. Bunun yanı sıra, doğru duruş şeklini öğrenip duruşumuzu ona göre şekillendirirsel bel, sinir, kas ağrılarımızın azalmasına neden olacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0