0

Çeşitli sebeplerden dolayı kirlenen duvarların temizliği ev temizliğinin en zor yanlarından biridir. Toz, duman, yemek kokusu gibi etkenlerden kolayca etkilenen duvarların temizliği hem estetik açıdan hem de hijyenik açıdan önemlidir. Düzenli olarak yapılan temizlik kirlerin oluşmasını engeller. Yazımızda farklı duvar tipleri için temizlik tavsiyeleri bulacaksınız.

Yağlı Boyalı ve Su Bazlı Boyalı Duvarlar Nasıl Temizlenir?

Bu duvar tipinin temizliği diğer duvar tiplerine daha göre daha kolaydır. Önce hafif su ile yıkanan ya da bol su ile ıslatılan duvarlar daha sonra pencereler açılarak havalandırılmalıdır. Sonrasında su bazlı bir deterjan kovaya dökülerek sopalı bir bez yardımıyla temizliğe geçilebilir. Duvarlardaki fazla suyun duvara zarar vermesini önlemek için kuru süngerle alınması gerekir.

Saten Boyalı Duvarlar Nasıl Temizlenir?

Saten boyalı duvarların temizliği özenli yapılmalıdır. Saten boyalı duvarların temizlenmesinde en dikkat edilmesi gereken nokta duvarın fazla ıslak kalmamasıdır. Temizlik sırasında pamuk özlü temizleyiciler kullanılmalıdır. Pamuk özlü temizleyiciler emici özellikleri fazla olduğu için boyanın şişmesini, kabarmasını önlerler. Temizlik suyuna bir miktar karıştırılan deterjanla duvarlarınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz. Duvar boyası kaliteli ise uzun yıllar rengi solmadan duvarları kullanmak mümkün olacaktır.

Duvar Kağıdı Nasıl Silinir?

Duvar kağıdı eskileri hatırlatan nostaljik bir dekorasyon objesi olarak görülse de modası hiç geçmez. Evlere farklı bir hava katan duvar kağıtları temizlenirken ilk olarak kağıdın yırtılmaması için özen gösterilmelidir. Temizlik malzemesi olarak kıllı uzun fırça veya yumuşak lifli naylon kullanılmalıdır. Silinebilir duvar kağıtlarının temizliği biraz daha kolaydır. Sprey şişesinin içine sıvı yüzey temizleyicisi ve su konularak yüzeye püskürtülüp duvarların temiz olması sağlanır.

Ahşap Yüzeylerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal görünümlü sebebiyle tercih edilen ahşap, bakım gerektiren bir duvar tipidir. Çünkü tahta zeminler hassas yapıya sahiptirler. Ayrıca ahşap tozu çok tuttuğu için düzenli bakım gerektiren bir malzemedir. Ahşapta oluşan tozu, kiri ve yağı hafif nemli bir bezle silebilirsiniz. Terebentin esansı veya özellikle ahşap temizlemek için üretilmiş temizleyiciler kullanılarak daha derin temizlik sağlanabilir. Duvarların temiz görünümünün devamlılığı için belirli aralıklarla duvarları cilalayabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye