0

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Düzenli spor yapma, fiziksel gelişmenin yanında insan hayatına olumlu şekilde etki etmektedir. Bir spor dalı gözetmeksizin yapılan düzenli spor kişinin hayatına, belirlediği hedeflere ulaşmak, sürekli olarak kendini geliştirmek ve zihinsel olarak olum şekilde etkilediğini söyleyebiliriz. Düzenli spor yapabilmek için üst düzey şekilde spor bilgisine gerek yoktur. Düzenli şekilde egzersiz yapmak hayatınızda birçok şeyi değiştirebilir.

Düzenli Sporun Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Düzenli spor yapmak, stresi azaltarak daha mutlu olmanızı sağlar. Gün içinde yaşanan olayları dikkatinizi bir nebze de olsa dağıtmanızı sağlar. Günün stresini spor yaparak atarsanız moralinizi bozacak durumları düşünmekten uzaklaşırsınız.

Özgüvenizi Artırır

Spor yapan her kişinin daha iyi bir görüntüye kavuşma gibi bir hedefi vardır. Kendini iyi hissetmek ve zamanla gelişimini sağlamak için yapılan sporcunun özgüveninde olumlu şekilde etkilerinin olduğunu görmekteyiz.

Düzenli Uyku  

Sporun her konuda olduğu gibi uyku düzenimize de olumlu etkisi olmaktadır. Ruhsal ve fiziksel sağlığın yanında uyku sağlığını olumlu şekilde etkileyen spor, sabahları daha dinç şekilde kalkmamızı ve daha enerjik olmamızı sağlamaktadır.

Düzenli Beslenme 

Spor yanında düzenli beslenmekte hayatımızın olmazsa olmazı olacaktır. Düzenli spor yapan kişinin hayatına etki eden bir diğer özellik ise düzenli beslenme olacaktır. Düzenli spor ile birlikte düzenli beslenen kişi daha fit bir vücut ve daha sağlıklı beslenme olacaktır.

Düzenli-spor

Vücut Dayanıklığı Artar

Spor ile birlikte daha dayanıklı bir hal alacaktır. Ortaya çıkan kas kütleleriyle birlikte iyi bir görütünden sonra daha dayanıklı uzun ömür bir yaşam süreceğini söyleyebiliriz. Yorulmak gibi bir kavram hayatının spordan sonra ki evresinde daha az karşılaşacağı sorunlardan olacaktır.

Spor ve Sağlık

Yaşlanma ve alzheimer gibi dejeneratif hastalıklar sürecinde birçok önemli beyin fonksiyonları kaybedilir, Egzersiz ve sağlıklı beslenme ise alzheimerı “tedavi” edemese de hastalığın seyrinin yavaşlamasına ve sağlığı desteklemeye yardımcı olabilir.

Düzenli Sporun kısaca Faydaları:
  • Stresi azaltır. Egzersizin en yaygın ruhsal faydalarından biri stresi azaltmaktır.
  • Mutlu kimyasalları artırır.
  • Kendine güveni geliştirir.
  • Bilişsel gerilemeyi önler.
  • Anksiyeteyi hafifletir.
  • Beyin gücünü artırır.
  • Bellek keskinleştirir.

ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0