Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?


1
1 point

Egzama deri üzerinde kaşıntıya neden olan ve bazen sulu bazen de kuru halde olan deri döküntüleridir. Farklı çeşitleri olan egzamanın birbirinden farklı nedenleri olduğu gibi her insanda farklı belirtiler gösterebilmektedir. Egzama nedir ve nasıl tedavi edilir sorusu çoğu zaman görülen belirtilerin yardımı ile belirlenebilmektedir. Atopik, saboreik, kontakt ve asteatotik gibi farklı egzamaların olması belirtileri bu noktada önemli kılmaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama saçlarda, deri üzerinde, diz arkalarında, yüzde, dirseklerde sık sık görülebilmektedir. Egzamanın görüldüğü bölgelerde şu belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Cilt üzerinde kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Derinin pul pul olması ve dökülmeye başlaması
 • Derinin zamanla incelmesi ve çatlaması
 • Ciltte sulu kabarcıkların oluşması
 • İltihap
 • Deri üzerinde çatlama
 • İltihaplanma
 • Saç derisinde görülmesi halinde kepeklenme

Uyku sırasında aniden kaşıntının başlaması egzamanın en kötü yönlerinden biridir. Çocuklarda da görülebilen egzama belirtileri bazen pişik gibi farklı hastalıklarla karıştırılabilir.

Egzama Tedavisi Nasıldır?

Egzama tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardan biridir. Çeşitli tetikleyicilerin ortadan kaldırılması ile kronik bir rahatsızlık olmaktan çıkan egzama için evde alınacak önlemlerle birlikte doktor tarafından hazırlanan reçetelere de uymak gerekir. Egzama kremleri, losyonlar, ilaçlar ve ilerleyen egzama durumlarında kortizonlu ilaçlar ile iğne tedavisi uygulanabilmektedir.

Evde Egzama Tedavisi

 • Yünlü kıyafetler, battaniyeler ve yün içerikli eşyalar kullanmak egzamanın ilerlemesine neden olur. Derinin hava almasını engelleyen yünlü kıyafetler daha çok terleme yapar ve egzamanın yayılmasını tetikler. Bu yüzden yünden uzak durun.
 • Temizlik maddeleri, kozmetik ürünleri gibi deri ile temas edecek pek çok ürünü kullanırken dikkatli olun. Deterjan gibi pek çok ürün egzamayı tetikleyici nedenler arasında yer almaktadır.
 • Banyo sürenizi azaltın ve sık sık su ve sabunla temas etmemeye çalışın. Bulaşık yıkarken eldiven kullanmaya özen gösterin. Çok sıcak su ile banyo yapmak yerine ılık su ile yıkanın ve nötr sabunlar kullanmayı deneyin.
 • Evde egzama tedavisi için yapılabilecekler arasında nemlendirme gelmektedir. Mümkün olduğunca vücudunuzu nemli tutmaya çalışın. Elleriniz için ve egzamalı bölgeler için nemlendirici kremler sürün.
 • Sigara ve alkol kullanımından uzak durun ve stresi hayatınızdan çıkarmaya çalışın.
 • İşiniz gereği su ile uğraşıyorsanız ve ya tozlu ortamlarda bulunmanız gerekiyorsa egzamalı bölgenizi korumaya çalışın ve bu bölgeyi açıkta bırakmayın.

Egzama Tedavisinde Kullanılan Kremler

 1. Eumovate
  Egzama tedavisinde kullanılabilecek en iyi kremlerden biri olan Eumovate, az miktarda kullanılsa dahi egzamanın kaşıntısını alır ve egzama başlangıcı olan kişilerde egzamanın yayılmasını önler. Doktor kontrolünde kullanılması gerekir.
 1. Dermovate
  Etkili egzama kremleri arasında yer alan Dermovate özellikle sulu kabarcıkların oluştuğu egzamanın tedavisinde tercih edilebilmektedir. Doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bu krem ince bir tabaka halinde uygulandığında daha iyi emilmektedir.
 1. Advantan
  Aşırı kaşıntılı egzama kremi olarak da bilinen Advantan, günlük kullanımda hem egzamanın ilerlemesini durduruyor hem de kaşıntının durmasını sağlıyor. Doktor tarafından tavsiye edilebilen bu krem çocuklardaki egzama içinde tercih edilebiliyor.
 1. Hipokort
  Kuruluğun giderilmesi ve cilt üzerindeki egzamaya bağlı deri çatlaklarının giderilmesinde en etkili kremlerden biri Hipokort’tur. Doktorlar tarafından reçete edilebilen bu krem uygun fiyatlı olmasından dolayı da egzama sorunu olanlar için tercih edilebilmektedir.
 1. Bepanthene Plus
  İçeriğindeki Pro-vitamin B5 ile deriyi onaran Bepanthene Plus krem kaşıntının giderilmesini sağlıyor. Tek başına pek de yeterli olmayan bu kremin Hipokort, Advantan gibi farklı kremlerle beraber kullanılması halinde derideki iyileşme süreci kısaltılabiliyor ve derinin beslenmesi sağlanıyor.

Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

1
1 point

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı