0

Egzersiz için en iyi zaman hangisidir?

Egzersiz için kesin olarak doğru bir zaman olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ancak bir egzersiz düzeninizin olması ve her gün aynı saatlerde egzersiz yapmanız, etkinlik açısından önemlidir. Böylelikle vücudunuz bu ritme kendini alıştırır ve egzersizleriniz çok daha etkili olur. Sabah, öğle ya da akşam egzersiz yapabilirsiniz, seçim sizin.

Egzersiz için en iyi zaman hangisidir?

Egzersizden takriben bir saat önce hafif bir şeyler yiyebilirsiniz. Böylelikle egzersiz esnasında zayıf düşmenize ya da aşırı susuz kalmanıza izin vermeyecek ölçüde kan şekerinizi düzenleyebilirsiniz. Diğer bir taraftan, gün içinde ana öğünlerinizin egzersizlerinizden 2 ya da 3 saat önce olmasını sağlayın. Mideniz tam olarak dolu bir şekilde egzersiz yapmak yalnızca size rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda aşırı sağlıksızdır da.

Kadınlarda ideal yağ oranı %17-22’dir ancak günümüzdeki ortalama oran %36’yı göstermektedir.

Egzersiz esnasında sıvı almalı mıyız?

Yoğun egzersizlerde çok fazla terlediğinizden ötürü aşırı su kaybedersiniz. Vücudunuzdaki toplam suyun yalnızca %3’ünü kaybetmeniz bile ağır bir susuzluk ve yorgunluk hissine neden olur. Bu nedenle egzersizleriniz esnasında su içmeniz önemlidir. 10-15 dakikada bir birkaç yudum su, oluşan açığı kapatmanıza yetecektir.

Egzersiz öncesinde ısınmak bu kadar önemli mi?

Sıkı bir egzersize başlayacaksınız, öncesinde vücudunuzu ısıtmanız çok büyük önem taşır. Isınma yaparak kaslarınızı fiziksel aktivite için hazırlamış olursunuz. 5-10 dakika boyunca koşmak ve 1-2 dakikalık germe hareketleri vücudunuzu ısıtmanız için yeterli olacaktır.

Resmi spor müsabakalarında madalya kazanan en yaşlı insan, 1920 yılında İsveç’te yapılan Olimpiyat Oyunları’nda atıcılık dalında ikinci olan Oscar Swan’dır. Swan gümüş madalyasını aldığında 72 yaşındaydı.

En etkili olan egzersizler hangileridir?

En etkili olanlar karma egzersiz programlarıdır. Güç egzersizleri, aerobik egzersizler ve germe egzersizlerini birleştirdiğiniz bir program çok etkili olabilir. Böylelikle hem vücudunuza şekil kazandırmış, hem de kaslarınızı güçlendirmiş olursunuz.

Nasıl hızlı bir şekilde kilo verebilirim?

Vücudunuza zarar vermeden bir haftada azami bir kilo verebilirsiniz. Ancak egzersize ilk başladığınız haftalarda daha fazla kilo vermeniz de muhtemeldir. Ancak bu süreç uzar ve sürekli olarak haftada bir kilodan fazla vermeyi sürdürürseniz, kaslarınızın erimesi gibi ciddi bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Egzersiz esnasında nefesimi tutmam sağlıksız mı?

Egzersiz esnasında doğru bir şekilde nefes almanız çok önemlidir. Doğru bir şekilde nefes alarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oksijeni tam olarak almış olursunuz ki bu da etkili bir egzersiz açısından çok önemlidir. Ayrıca, havalandırması iyi olan bir salonda çalışmak da sağlığınız açısından önemlidir.

Acı hissettiğiniz halde egzersiz yapmanın bir yararı var mı?

Acı ve ağrılar vücudunuzun verdiği sinyaller olarak düşünülebilir – vücudunuz bir şekilde zorlanmakta ya da zarar görmektedir. Bu acı ve ağrıları görmezden gelmek ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Kaslarınızda ciddi ağrı ve sızlamalar varsa egzersizlere bir gün ara verebilirsiniz.

Sakatlık ve sonrasında ağrı-sızı yaşamadan nasıl egzersiz yapabiliriz?

Egzersizler arasında 1-2 günlük aralıklar koyabilirsiniz; böylece vücudunuza dinlenmesi için fırsat vermiş olursunuz. Egzersiz düzeyinizi haftada %10’dan daha fazla yükseltmeyin. Yeni bir egzersize başlamadan önce bu egzersiz hakkında her şeyi öğrenmeye çalışın (tam etki sağlayacak şekilde nasıl yapılacağı, ısınma ya da nefes alma şekli gibi). Egzersizleri doğru bir şekilde yapmanız sakatlanmaları engeller ve tam randıman sağlamanıza imkan tanır.

Günümüz dünyasında egzersiz yapmak ciddi önem ifade ediyor. Bu yüzden egzersiz yapmayı sakın ihmal etmeyin!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0