0
3D render of a male figure in sprinting pose with leg joints highlighted and shattering

Aşırı kilo, iskelet travmaları, protein ve kalsiyum eksikliği, solunum yolu hastalıkları ve yanlış yapılan egzersiz hareketleri vb… gibi nedenler eklem ve kemik ağrılarına neden olmaktadır.

Kemik ağrıları kalça, diz, sırt ve bacaklarda yaşanmaktadır. Bu ağrıların sıklığı ve şiddetinin artması hem fiziksel hem de psikolojik dengelerin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesi ve tedavisin yapılması gereken bir hastalık olduğunu belirtmekde fayda var diye düşünüyoruz.

Belirtileri Nelerdir?

İskelet hareketinde kısıtlamalar yaşanıyorsa, eklem bölgelerinde sertlik ve şişlik belirtileri varsa, kemiklerinizin birleştiği noktalarda sesler geliyorsa ve şiddetli ağrı ve kasılmalar yaşanıyorsa muhakkak yakın zamanda bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü bu belirtiler eklem ve kemik ağrıları nedenidir.

Eklem ve Kemik Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Öncelik olarak düzenli kan dolaşımının sağlaması gerek ve bu yüzden masaj tekniklerinden yararlanarak vücudunuz rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Çünkü yapılan araştırmalara göre, kan dolaşımı düzenlendiğinde ağrıların geçebildiği analiz edilmiştir. Bunu yanı sıra beslenmenin de katkısı çok büyüktür. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile almamız gereken kalsiyum, mineral ve proteinler eklem ve kemik ağrılarımızın önüne geçebilir. Ayrıca doğru ve düzenli spor yaparak da kasılma ve ağrıların şiddetini azaltabilir, rahatlayabilirsiniz


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0