0

Küresel ısınmanın artmasıyla birlikte çevreye olan duyarlılığın daha fazla gündeme gelmesiyle elektrikli araçlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Henüz elektrikli araçların üretimi istenilen düzeyde olmasa bile gittikçe yaygınlaşıp her araç firmasının bu yönde çalışmaları bulunmaktadır.

1800’lerin sonunda üretilmeye çalışılan elektrikler araçlar, benzinli araçların seri üretimine yetişemediği için ve gerekli profesyonel desteği sağlayamayıp, servis, sanayi gibi yerlerde araçların tamir durumlarının zor olması gibi etkenlerden ötürü üretimi yapılamamıştır.

Elektrikli Araç Nedir? Nasıl Çalışır?

Tamamıyla elektrik ile çalışır. İki tip motora sahiptir, Tam elektrikli otomobiller ve Hibrit sistemle çalışan otomobiller olarak ikiye ayrılır

Tam Elektrikli Sistem Otomobiller

Bu tip araçlarda diğer benzinli araçlar gibi çalışabilen bir motor bulunmamaktadır. Büyük piller, aküler tarafından üretilen elektrik enerjisiyle birlikte araçta bulunan elektrik motorunun verdiği tepkimeyle birlikte çalışır. Araçta bulunan pilleri (akü) dışardan dolum ile doldurabiliriz, araçlar kendi elektriğini kendisi üretemez. Ancak fren kullanımı ve tekerliklerin dönerken çıkardığı kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek bir miktar enerjiyi geriye kazanmaktadır.

Hibrit Sistem Otomobiller

elektrikli arac

Klasik ve elektrikli motorun bir araya getirilmesiyle hibrit sistemle çalışan motorlu araçlar üretilmeye başlanılmıştır. Hibrit araçlara tamamıyla elektrik enerjisiyle çalışan arabalar demek zordur, belli bir hıza   ve kullanıma kadar normal içten yanmalı motor devredeyken, belli bir çekiş gücünden sonra hibrit motor devreye girmektedir. Hibrit enerji dışardan bir elektrik dolum sistemiyle şarj olmamaktadır, araçta bulunan diğer benzin ve dizel motorun enerjisiyle hibrit motor kendi enerjisini depolamaktadır.

Elektrikli Araçların Avantajları Nelerdir?

  • Çevreye Duyarlılık.
  • Konforlu Sürüş Keyfi. Konforlu arabalardan beklenen en önemli özellikleri seri hız değişimi, sessiz sürüş ve hızlı tepki verme süresi olarak değerlendirmek mümkün.
  • Düşük Yakıt Maliyeti.
  • Şarj İstasyonu Bulma Kolaylığı.
  • Ekonomik olarak benzin ve dizel yakıtlarının pahalılığından kurtulma.

Ekonomik ve Çevresel Avantajları

Arz – talep dengesine bağlı olarak, günümüzde dizel ve benzinli araçların daha fazla yaygınlaşmış bir şekilde olduğunu görüyoruz. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatıma girmeye başlayan, Elektrikli araçların bir çok avantajlı da beraberinde getirdiğini görüyoruz. Elektrikli araçlar öncelikte diğer içten yanmalı motorlu araçlara göre daha az yakıt tüketimi sağlamaktadır, böylelikle harcadığımız para miktarı diğer yakıtlara daha az ve uygundur diyebiliriz.

İçten yanmalı motorların 100 km üzerinden kat ettiği mesafede harcadığı yakıt ve maliyetine bakacak olursak elektrikli araçların kat ve katı olarak görebiliriz, elektrikli araçların 10 km’de maliyeti 4 TL 10 TL arasında değişiklik gösterecektir. Herhangi bir zararlı hava gazı ortaya çıkartmadığı için çevre dostu araçlar olarak tarif edebiliriz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0