0

Elektrikli Şarj İstasyonlarının Kurulumu Başlıyor

Son dönemlerde gündeme gelen elektrikli araçların dünya çapında ve ülkemizde yayılmaya başladı. Birçok yönden avantajlı olan elektrikli araçlar yeni bir sistem ile sunulduğu için henüz şarj istasyonlarında bir yaygınlık söz konusu değil. Değişen teknoloji ile birlikte bu araçlara uygun şarj istasyonları ülkemizde her şehre kurulmaya başlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Şarj hizmeti yönetmeliği taslağını kamuoyunun yakın zamanda şarj sistemi hakkındaki taslağı kamuoyunun görüşüne sunacak. Edinilen bilgilere göre, elektrikli araç kullanan, kullanıcılar için özel bir mobil uygulama geliştirdikleri ve yakın zaman hizmete sunacaklarını açıkladı

Elektrikli araçların sahiplerinin daha kolay ve hızlı hizmet almalarını sağlamak için geliştirilen mobil yazılım, tüm şarj istasyonlarının anlık fiyat, ünite gücü ve konum bilgileri yer alacak.

Şarj Edilmeden Önce Rezervasyon Yapılabilecek

Uygulama kullanıma açıldıktan sonra elektrikli araç sahipleri yolcuk yapacağı güzergah üzerinde bulunan şarj istasyonlarından yolculuk öncesi ve sırasında söz konusu istasyonlardan rezervasyon yapabilecek ve istediği istasyonu seçme şansına ulaşacaklar.

En Az Yüzde 75’i Hızlı Olacak

Otoyol ve şehirler arası yollarda kurulacak istasyonların hemen hemen yüzde 75’inde hızlı şarj istasyon üniteleri olacak ve böylece uzun sıralar oluşmasının önüne geçilecek. İstasyonlar marka gözetmeksizin tüm elektrikli araçların kullanımına açık olacak.

Şarj etme fiyatı, kilovatsaat cinsinden tüketilen enerji ücreti üzerinden hesaplanacak. Verilen hizmet karşısında araç sahiplerinden ilave ücret talep edilmeyecek.

Türkiye'de Kaç Tane E-şarj İstasyonu Var?

Fiyatlar, işletmeciler tarafından internet sayfalarında, dijital mecralarda ve istasyonlarda yayınlama zorunluluğu getirildi.  Fiyatlar EPDK’nın hazırladığı mobil uygulamadan online olarak gözükecek.

Türkiye’de Kaç Tane E-şarj İstasyonu Var?

Türkiye’de 2021 yılı itibari ile 81 ilde 2000’e yakın şarj istasyonu hizmet veriyor.

Elektrikli Araç Şarj Ücreti Ne Kadar?

Güncel fiyatlar yeni yılda gelen zamlar sonrası değişti, yeni fiyatlandırma durumları şu şekildedir;

AC Tip 2 soketler için 7.4 kW’a kadar olan şarj hizmeti dakika başı 25 kuruştan 55 kuruşa çıkarken 50 kW’a kadar olan DC CCS ve CHAdeMO soketler için şarj maliyeti dakika başı 1,7TL’den 3,9 TL’ye çıktı.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nasıl Çalışır?

Bir AC Elektrikli şarj cihazı, bir aracın şarj cihazına Alternatif akım sağlar ve böylece elektrikli araç bataryasını şarj eder. Daha hızlı şarj, DC (Doğru Akım) teknolojisi ile gerçekleşir. DC hızlı şarj istasyonu, şebekenin AC kaynağını doğru akıma dönüştürerek, DC teknolojisi doğrudan araç bataryasına güç sağlar.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0