0

Yeni doğum yapan ve emziren annelerin en çok kalsiyuma ihtiyacı vardır. Muhakkak süt, yoğurt, peynir grubu ürünlerinden düzenli olarak tüketmeleri gerekir. Aynı zamanda vitamin ve mineral ihtiyacı için sebze ve meyve de tüketmeleri gerekmektedir.

Anne sütünün kalitesi için bol meyve ve sebze tüketimi desteği yapılmalıdır. Yapılan bazı araştırmalar yumurtanın, anne sütünden sonra en kıymetli besin kaynaklarından biri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle emziren annelerin, eğer alerjik bir durum söz konusu değilse, her gün mutlaka 1 adet yumurta tüketmeye özen göstermeleri iyi olacaktır.

Bebeğin gelişimi için annenin düzenli ve dengeli beslenmesi gerekir. Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise, yağlı tohumların, esansiyel yağ asitleri sayesinde bebeğin gelişimi için oldukça önemli olduğuna değinilmiştir. Günde bir avuç badem, ceviz gibi sağlıklı atıştırmalıklar ile ara öğünlerini destekleyerek yarar sağlayabilirler.

Balığın içerisinde OMEGA 3 kaynağı bulunduğu için beyin gelişimiyle birebir ilgili olduğuna değinen uzmanlar, bebeğin  beyin gelişimi için haftada en az bir kez de balık tüketmeleri gerektiğini önermektedir. Bunun yanı sıra protein kaynaklı besin alımı için de dikkat etmelisiniz. Et ürünlerinden yararlanmayı ihmal etmemeli, mineral alımı için de günlük yaşantımızda bol bol su tüketmeye vakit ayırmanız gerekmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0