0

Selülit, kadınların en büyük kabuslarından biri. İster kalça, ister uyluk, karın ya da kollarda olsun, hiçbir kadın vücudunda selülit görmek istemez. Hiçbir yerde! Bu nedenle tüm kadınlar hayatları boyunca bu ebedi sorunla mücadele içindedir.

Selülitle mücadele zor olsa da kazanılması imkansız da değildir.

Doğru beslenme, düzenli egzersiz ve bazı etkili yöntemlerle, selüliti yenebilirsiniz! Söz konusu etkili yöntemlerden biri de, selülit oluşumunu engelleyen ve hatta selüliti yok edebilen doğal yağlardır.

  1. SilhatBu yağ özellikle diyette olan kadınlar için idealdir. Silhat yağı iştahı keserek, doğrudan deri hücreleri üzerinde etki gösterir. Bağ dokuları yenileyen ve lif büyümesi üzerinde uyarıcı etki gösteren silhat yağı, aynı zamanda cildinizi besleyerek sıkılaştırır. Silhat yağı, egzotik aromasıyla bir akşam yağı olarak son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır. Özellikle sardunya, karabiber ve portakal çiçeği esansı ile mükemmel uyum gösterir.
  2. RezeneRezene de iştahı kesici etkisi nedeniyle diyette olanlar için ideal bir yağdır. Aynı zamanda vücut üzerinde antioksidan etkisi vardır. Serbest radikallerin etkisiyle oluşan kırışıklıklara ve katarakta karşı kullanılmaktadır. Bununla birlikte, epilepsi hastaları ve hamile kadınlar rezene kullanmamalıdır.

  3. Portakal Çiçeği EsansıZarar görmüş deri hücrelerini yenileyen portakal çiçeği esansı cilt açısından çok önemli bir yağdır. Dahası, cildimizin esnekliğini ve nem düzeyini arttırır. Portakal çiçeği esansı aynı zamanda, selülitle birlikte beliren çatlaklara karşı da mükemmel bir bakım sunar. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırdığı için çatlamış kılcal damarlar açısından da olumlu bir etkisi vardır. Stres ve kas gerilmelerine karşı etkilidir.
  4. PortakalPortakal yağı, vücutta kollajen üretimini sağlayan doğal süreçlerin canlandırılması açısından C vitamininin emilmesi için mükemmel bir doğal yağdır. Aynı zamanda yağ sindirimine de yardımcı olur. Cildinizde gözenekler tıkalı durumdaysa, portakal yağı terlemeyi arttırır. Bunun sonucunda da terlemeyle birlikte cilt yüzeyi altındaki toksin miktarı azalır.
  5. ServiServi yağı aşırı güçlü bir doğal yağdır ve çam ağacı yağına benzer bir kokuya sahiptir. Vücuttan su atılmasına yardımcı olur. Servi yağı süngerimsi, yumuşak selülite karşı etkilidir. Aynı zamanda kan dolaşımı ve damarlarda varis oluşumu gibi ilintili sorunlara karşı olumlu etki gösterir.Servi yağı hormonal dengenin kurulmasına yardımcı olduğundan, östrojenle bağlantılı selülit oluşumunu engeller. Servi yağı hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.
  6. KarabiberBaharatlı, sıcak bir aromaya sahip olan karabiber yağı kan dolaşımını hızlandırır ve uygulandığı noktada damarları genişletir. Diğer olumlu etkilerinin yanında, anti-selülit diyetinin bir parçası olan protein sindirimine yardımcı olur. Dahası, karabiber yağı kasların şekil kazanmasında da etkilidir. Karabiber yağı kesinlikle saf olarak ve masaj için kullanılmamalıdır. Her zaman kullanacağınız maksimum doz iki damla olmalıdır.
  7. Sardunya ÇiçeğiSardunya çiçeği yağı, vücudun zehirlerden arınmasına yardımcı olan güçlü bir esansa sahiptir. Böbrekler ve karaciğer üzerinde dinlendirici bir etkisi vardır. Dahası, kan akışını hızlandırıp, bağışıklık sistemini güçlendirirken, lenf akışı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Aynı zamanda kanı inceltir. Gergin ve baskı altında olduğunuz zamanlarda, sardunya çiçeği yağı sakinleşmenizi; yorgun olduğunuzda ise canlanmanızı sağlar.
  8. ArdıçArdıç iştah üzerinde dengeleyici bir etkiye sahiptir. Aşırı açlık hissettiğinizde ve diyette olduğunuz için ne yapmanız gerektiğini bilmediğinizde, birkaç damla ardıç yağının kokusunu içinize çekin. Ardıç yağı vücudu zehirlerden arındırırken, lenf sistemi üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Ardıç yağı kullanımında bir uzman tarafından belirlenen dozajlara riayet etmelisiniz. Ardıç yağı hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

  9. Havuç TohumuHavuç tohumu yağı cildi güçlendiren ve canlandıran inanılmaz etkili bir doğal yağdır. Cildin nem düzeyini korur ve eritrosit sayısını ve dolayısıyla dokulardaki oksijen miktarını arttırır. Dahası, stres ve yorgunluğa karşı da etkilidir. Tatlı bir kokusu olduğundan, canlanmak için birkaç kez içinize çekebilirsiniz. Havuç tohumu yağı da hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.
  10. GreyfurtGreyfurt yağı karaciğerde safra üretimini canlandırır ve yağ sindirimine de yardımcı olur. Aynı zamanda lenf sistemi üzerinde canlandırıcı etkiye sahiptir ve vücuttaki sıvı miktarını dengeler. Greyfurt yağı oldukça canlandırıcıdır; bu nedenle sürdürdüğünüz diyet ya da egzersiz programından yorgun düştüğünüzde kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, iştah açıcı etkisi nedeniyle kullanım dozajına dikkat etmelisiniz. Greyfurt yağını cildinizin üzerine uyguladığınızda güneşe çıkmamalısınız.

Son olarak…

Selülite karşı mücadelede size en çok yardımcı olabilecek yağların neler olduğunu inceledik. Ancak sizin de gördüğünüz gibi, bu doğal yağlar yalnızca anti-selülit özelliklerinden dolayı değil, vücut ve ruh halimiz üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle de önem taşımaktadır.
Bu güçlü yağları kullanırken her zaman dikkatli olmalı ve kullanım öncesinde etkilerini detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Yan etkiler ve dozajlar konusunda özellikle temkinli olmanızı öneririz. 


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0