0

Ekonomik, politik veya başka sebeplerle ülkemizden ayrılan ve başka ülkelerde yaşayan Türklerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Son verilere göre 6,5 milyon vatandaşımız yurt dışında yaşıyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu Batı Avrupa ülkelerinde bulunuyor. Bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın sayısı 5,5 milyon. Soydaşlarımız göç ettikleri toplumlara kültürel çeşitlilik ve zenginlik katıyor. Ayrıca vatandaşlarımız gittikleri ülkelerin ekonomilerine de büyük katkılar sağlıyor. İşçi olarak başladıkları iş hayatlarına iş veren olarak devam edenlerin Türkleri sayısı oldukça fazla. Bu yazımızda en fazla Türk nüfusunun olduğu ülkeler ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

1. Almanya

1960 yılı ve sonrasında iş bulmak için Almanya’ya giden Türklerin sayısı katlanarak çoğalmıştır. Bugün Almanya’da 3 nesildir yaşayan 3 milyon Türk var. Almanya’da yaşayan yabancılar arasında da Türkler ilk sırada.

2. Fransa

Önemli bir kısmı 1970’lerde ülkeye yerleşen Türklerin sayısı günümüzde 700 bini bulmuştur. Başkent Paris ve civarı Türklerin en çok yaşadığı bölgelerdir. Türkler inşaat, kundura, kebap ve konfeksiyon sektörlerinde çalışmaktadır.

3. Hollanda

Hollanda’da yaşayan 500 bin Türk’ün büyük çoğunluğu Rotterdam, Amsterdam ve Lahey’de bulunuyor. Ülkeye iş bulmak için gelen birinci kuşaktan en çok kişi Lahey’de.

4. İngiltere

Çoğunlukla Londra’da yaşıyorlar. Birmingham, Liverpool, Manchester Türkler’in sayı olarak fazla olduğu şehirler. İngiltere’de bulunan toplam Türk nüfusu 400 bin.

5. Amerika Birleşik Devletleri

Türkler ABD’de en yoğun olarak New York, New Jersey, Kaliforniya, Florida ve Teksas’da yaşıyor. Ülkede yaşayan Türk sayısı 300 bin.

6. Avusturya

Ülkede yaşayan Türk sayısı 250 bin. Ülkede Innsbruck şehri Telfs kasabası gibi nüfusunun önemli kısmı Türk olan kasabalar mevcut.

7. Belçika

1960’lı yıllarda ülkeye çalışmak amacıyla gelen Türkler dışında sonradan gelip yerleşenlerin sayısı da hayli fazla. Ülkede 240 bin Türk bulunuyor.

8. Avustralya

Avustralya 5 Ekim 1967’de imzalanan bir anlaşma ile Türklerin çalışma ve yaşamak için Avustralya’ya göç etmesine imkan tanıdı. Günümüzde 150 bin Türk bu ülkede yaşamakta.

9. İsviçre

Endüstrileşme ile yabancı işçilere ihtiyaç duyan ve buna bağlı olarak göç alan İsviçre’de 130 bin Türk yaşıyor.

10. Danimarka

Danimarka’da 75 bin Türk yaşıyor. Ülkedeki en büyük göçmen gruplardan birini bu sayıyla soydaşlarımız oluşturuyor.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye