0

Gece geç saatlerde dişiniz ağrımaya başladı! Ya da tam uyumaya çalışıyorsunuz başınıza bir ağrı saplandı. İlaç dolabınıza baktınız ağrı kesici kalmamış. Bu saatte nereden bulacaksınız? Telaşlanmayın. Doğada bulunan şifalı bitkiler ve besinler çoğu zaman ilaç yapımında da kullanılır. Dolayısıyla bu bitkilerin ve besinlerin kullanımıyla ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Bu yazımızda ağrı kesici ilacın olmadığı durumlarda evdeki en iyi doğal ağrı kesici besinler ile ağrı nasıl kesilir sorusuna yanıt arayacağız.

Sarımsak

Antibiyotik ve ağrı kesici özelliklerine sahip olan sarımsak artrit kaynaklı eklem ağrıları için birebirdir. Baş ağrısı için suda bekletip içilerek, diş ağrısında çiğnenerek, kas ağrıları için ise çiğ tüketilerek kullanılmalıdır.

Nane

Soğuk kış günlerinde geçirdiğiniz grip nezle gibi hastalıklarda ağrı kesici ve iltihap giderici olarak kullanılabilir. Tadı ve ferah konusuyla nane antioksidan maddeler açısından çok zengindir. Mide ağrılarında çayını limonla tüketirseniz faydasını görebilirsiniz.

Anason

Hazımsızlk, reflü gibi sindirim sorunlarına iyi gelmesiyle bilinen anasonun aynı zamanda ağrıları dindirme özelliği de vardır. Özellikle diş ve baş ağrısına iyi gelir. Kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş anason ekleyerek 10 dakika kadar demlemelisiniz.

Karanfil

Karanfilde öjenol bulunur. Öjenol, karanfilin hafif analzejik ve anestezik özellikler kazanmasını sağlar. Bu aromatik yağ ağrı reseptörlerini uyararak ağrıyı azaltır. Özellikle baş, diş ve kas ağrılarında çok etkilidir. Diş ağrısı için diş boşluğuna bir damla karanfil yağı damlatılmış pamuk konulması ağrının kesilmesi için yeterlidir. Baş ağrısı için ise birkaç karanfili iyice toz haline getirerek macun kıvamına getirin, bir parça kaya tuzuyla karıştırın ve üzerine bir bardak süt ekleyerek için. Hızlıca etki edeceğini göreceksiniz.

Kırmızı Acı Biber

C vitamini açısından çok zengin olan acı biberin içerisinde kapsaisin maddesi bulunur. Bu madde güçlü bir ağrı kesicidir. Özellikle eklem ağrıları ve kramplara karşı doğrudan etkilidir.

Papatya Çayı

Papatya çayı, sindirimi kolaylaştırması ve mide kramplarına iyi gelmesinin yanı sıra sinirleri yatıştırmada da oldukça etkilidir. Kaslardaki iltihabı azaltır ve boyun, sırt ve bel ağrılarınızı önemli ölçüde azaltır. Hazırlanışı için 2 – 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı yarım litre kaynamış suya ekleyerek 10 dakika kadar demlemeniz yeterlidir. Bal ve limon ile tatlandırılabilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye