0

Denizlerin altı gizemli bir dünya gibidir. Bu dünyanın renk renk, çeşit çeşit sakinleri vardır. İnsanı cezbeden ve kendine hayran bırakan bu canlılardan bazıları oldukça tehlikeli olabilir. Yazımızda denizlerde yaşayan tehlikeli canlılardan en ölümcül balık türlerini sizler için hazırladık.

Atlantik Mantası

Yüzeye yakın okyanus sularında yaşarlar. Oldukça zehirli bir kuyrukları vardır. Yüzeye yakın oldukları için insanlarla sık sık karşılaşırlar. 7 metreye kadar büyüyebilirler.

Candiru

Amazon Nehri’nde yaşar. 1 santimden kısadır ve zararsız gibi görünür. Bu balık türünü öldürücü yapan insan vücuduna girince iltihaplanma yapması ve ölüme yol açmasıdır.

Balon Balığı

Kirpi balığı olarak da bilinir. Bu balığa balon balığı denme sebebi tehlike esnasında vücudunu balon gibi şişirmesi yüzündendir. Pasifik Okyanusu’nda özellikle Japonya sularında yaşayan bir balıktır. Ölümcül olan kısmı etidir. Japonya’da bir hayli gözde bir yiyecek türüdür. Bu balık fugu isminde bir yöntemle pişirilmezse öldürücüdür.

Kırmızı Aslan Balığı

Hint Okyanusu’nda yaşar. Evi resiflerin arasıdır. Diğer balıklardan oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Herhangi bir tehdide maruz kaldığında yaklaşık 30 santim uzunluğundaki zehirli yüzgeçlerini açar. Bu yüzgeçleri ile bir insanı ağrılar içinde öldürebilir.

Büyük Beyaz Köpekbalığı

Çoğu insan bu köpekbalıklarının en öldürücü ve saldırgan balık olduğunu düşünse de köpekbalığı saldırısı sonucu ölen insan sayısı azdır. Genelde büyük beyaz köpekbalıkları koruma içgüdüsü ile insanı ısırır. Çoğu zaman ikinci ısırık için geri gelmez.

Kaplan Balığı

Afrika’nın tatlı sularında yaşar. Tehlikeli olduğu kadar korkutucu bir görünüme sahiptir. 6 kilogram ağırlığına ve 2 metre uzunluğuna erişebilirler. Sudan çıktıklarında oldukça yırtıcı hale gelirler. Kayıtlara birçok balıkçıyı ciddi biçimde yaraladıkları geçmiştir.

Yılan Balığı

Güney Amerika nehirlerinde yaşar. 3 metreye kadar büyüyebilir. Başka balıklarda olmayan elektrik üretme sistemi sayesinde 300 ile 650 volt arasında elektrik üretebilirler. Bu elektriği avlarını yakalamak için kullanırlar. Bu balık türü ile temasa geçenlerin önce kasları gevşer, bilinci kaybolur. Bazı kişiler şoktan çıkamayıp ölebilirler.

Pirana

Pirana Güney Amerika’nın tatlı sularında yaşarlar. Dişleri 60 jilet kadar keskindir. Yaklaşık 60 santime kadar uzayabilirler. Çoğu türü otla beslenir ancak Pygocentrus Nattereriadı verilen türü oldukça saldırgandır ve yaklaşık 100 pirana grubu ile beraber hareket ederler. Genelde balıklara saldırsalar da aç olduklarında insanları ciddi biçimde yaralarlar.

Moray Yılan Balığı

Tropikal denizlerde görülür. Mercan kayalıkları arasında yaşar. Yaklaşık 4 metre uzunlukta moray yılan balıkları vardır. Eti bol miktarda toksin içerir. Bu balığın etini yiyen biri tedavi edilmezse kısa sürede hayatını kaybeder.

Kaya Balığı

Pasifik Okyanusu’nda Hindistan kıyılarında yaşarlar. Evleri sığ sulardaki mercanların içidir. Kendilerini çok iyi kamufle ettikleri için görünmeleri oldukça zordur. Üzerlerine basıldığında balığın zehirli iğnelerine maruz kalma durumu olabilir. Bu yaralar sonucu kişi ölebilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye