0

Ergenlik çağındaki çocuğunuzun sizinle asla konuşmayacağı konular

Ergenlik çağınızdaki çocuğunuza sorularla işkence etmek yerine, bazı genel bilgileri edinmeniz ilişkiniz açısından çok daha faydalı olabilir. Ergenlik çağındaki çocuklar için en önemli konuların bir listesini çıkardık.

 1. Mahremiyet
  Çocuklarınız aynı odayı paylaşıyor olsa bile, her birine, kendilerinden başka kimsenin giremeyeceği, yalnızca kendilerine ait olacak bir alan yaratmaya çalışın.
 2. Bazen tek istediğim beni duymaları
  Çocuğunuz matematik öğretmeninin kendisine bir haksızlık yaptığından bahsettiğinde, açık uçlu sorularla konuyu açmasını sağlayın (“Bu konuda ne düşünüyorsun?” gibi sorularla). Doğru düzgün dinlemeden hemen tavsiye vermeye ya da olaya müdahil olmaya kalkışmayın.
 3. Buna izni olmadığı halde bir erkek arkadaşı var
  Kızınızı yalan söylemek zorunda bırakmak yerine, diğer arkadaşlarıyla birlikte grup randevularına çıkmasına izin vermelisiniz.
 4. Kötü notlar
  Çocuğunuz kötü bir not aldığında bunu sizinle rahatlıkla paylaşabileceğini düşündüğü takdirde, okuldaki durumunun kötüye gittiğini sene sonunda öğrenmek zorunda kalmazsınız.
 5. Sizinle cinsellik üzerine konuşmak istemiyor
  Çocuklarınızı ilişkileri konusunda detaylı açıklamak yapmak zorunda bırakmak yerine, onlara doğum kontrolü, cinsellikle bulaşan hastalıklar gibi konularda tavsiyelerde bulunun.
 6. Herkese eşit muamele
  Çocuklarınızın yaşları ne olursa olsun, her durumda ne yapmanız gerektiğini bağımsız olarak değerlendirmelisiniz. Kendilerine eşit davrandığınızı gören çocuklarınız size saygı duyacaktır.
 7. Duygularını dikkate alın
  Öfkelendiğinizde hemen tepki vermek yerine, birkaç derin nefes alın. Böylelikle çocuğunuzun içinde bulunduğu duruma karşı daha farklı bir bakış açısına ulaşabilir ve durumu çok daha iyi yönetebilirsiniz.
 8. Yalan söylüyor çünkü öfkenizle karşılaşmak istemiyor
  Makul olun ve sırf istediğiniz saatte evde olacak diye çocuğunuzu tehlikeli bir duruma sokmayın.
 9. Yaş konusu
  Yaşa bağlı olmayan sabit kurallarınız olsun.
 10. Kendisine güvenmenizi istiyor
  Çocukların sürekli suçlanması –özellikle de bu suçlamalar sağlam bir temele dayanmıyorsa– güvensizliğe neden olur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0