0

Çekicilikleri, dirilikleri, etkileyicilikleri, zekaları, sosyal yönleri, enerjileri, mükemmel vücutları, mücadelelere açık olmaları, bir anda hayatlarını değiştirebilmeleri yüzünden onlara karşı koymak imkansız olduğu gibi,
kadınlar kendilerini onların yanındayken kraliçe gibi hissediyor.

Ancak bu aşk, tutku ve heyecan, her an patlayabilecek bir balon. Çünkü bu özelliklerle kutsanmış erkekler tipik bir Peter Pan. Bunlar hayatları boyunca asla büyümeyecek ve hep çocuk kalacak erkekler.

Kişilik gelişimleri psikolojik, duygusal ve cinsel açıdan donmuş durumda.

Bir anlamda kendisini tepside sunduğundan dolayı, bu tür bir erkeği ele geçirmek bir kadın için oldukça kolaydır. Zor olan, bu erkeği elde tutmaktır. Bu erkek bir şekilde evlense bile, bu evliliğin çok uzun soluklu olmayacağı kuvvetle muhtemeldir. Bu tür erkekler üçüncü evliliklerini yapana dek tam anlamıyla kurulu hayata geçemezler ve bu durumda bile, karşılarına çıkan kadının ikinci anneleri olacak ölçüde olgun ve istikrarlı bir kadın olması gerekir.

Bu kadın, tıpkı annesi gibi erkeğin tüm sorumluluğunu üstlenir; bu açıdan erkek, kadının kurduğu evde bir misafir gibidir. Dahası bu erkeğin ilişkiyi sürdürmesinin tek yolu her zaman özgürlüğüne sonuna dek sahip olmasıdır.

Büyük ihtimalle otuzlarının sonunda olan bu tür bir erkeğin ergenlik çağında bir çocuğu da olacaktır ancak erkek, gene de ebeveyn sorumluluklarını çok da yerine getirmemekte ısrarını sürdürecektir. Çocuğuyla duygusal bir bağı olabilir ancak asıl sorumluluklarını yerine getirmez..

Ergenlik çağındaki bu çocuklar babalarını arkadaşları gibi görür çünkü babaları, otoriter bir konumdan ziyade, sonsuz gençlikle kutsanmış birisi gibi davranmaktadır.

Bu türden bir erkekle birlikteyseniz ve ilişkinizin sürmesini istiyorsanız, taktiksel bir şekilde, dikkatli ve temkinli davranmanız gerekir. Erkeği ilişkiye yavaş yavaş ısındırmalısınız; böylelikle zaman içinde daha fazla sorumluluk almasını ve ilişkiyi daha çok sahiplenmesini sağlayabilirsiniz. Her türlü ani değişiklik ve talep, onu korkutacak ve direnç göstermesine neden olacaktır. Bu da zaten alışmış olduğu kaçma nedenleridir.

Yapmanız gereken, özgür bir yaşam arzusuyla ve yetişkinliği dengelediğiniz bir ilişki biçimi sunmaktır.

Sevgiliniz aslında yalnızca bir Peter Pan mı?

Onun olgunlaşma olasılı ne gerçekten? Bu türden bir erkekle iyi bir ilişki götürmek mümkün mü? Mümkünse, nasıl? Onun davranışlarının nedenleri neler?

Bir Peter Panı’ı nasıl tanırsınız?

Dan Kiley, Peter Pan sendromu yaşayan erkeklerin, duygularını ifade etmede zorlandıklarını belirtiyor. Çünkü duygularını ya bastırıyor ya da abartıyorlar. Yalnızca mutlu olamıyorlar, coşkuyla uçmaları gerekiyor. Yalnızca kızamıyorlar, öfkeden kudurmaları gerekiyor. Yalnızca moralleri bozulmakla kalmıyor, derin bir umutsuzluğa düşüyorlar.

Bu türden erkekler ilişkilerinde:

 • Sevgilerini ve duygularını ifade etmekte zorlanırlar,
 • Hatta duyguları ve gerçek hisleriyle teması bile kaybetmiş olabilirler,
 • Sorumluluk ve yükümlülüklerinden kaçarlar,
 • Suçluluk duysalar da, başkalarını suçlama eğilimindedirler,
 • Rahatlamakta zorlanırlar, her zaman gergindirler,
 • Yakın dostları yoktur ama çok fazla tanıdıkları vardır,
 • Hızlı öfkelenirler ve birisine ait olmakta çok zorlanırlar,
 • Gündelik yaşamın getirdiği mücadeleleri ve sorunları aşmak için alkol ve uyuşturucu kullanmaya meyillidirler,
 • Anneleriyle sorunları vardır ve babalarıyla anlaşamadıkları gibi, hiç konuşmuyor da olabilirler,
 • Ebeveynlerinin kendilerini sevmediğine ve yaptıklarını asla onaylamadığına inanmışlardır,
 • Otoriteyle sorunları vardır,
 • Duygusal olarak olgun değillerdir ve komik davranışlar sergilerler,
 • Derinlerde yatan belirsizlikler ve reddedilme korkularına karşı, maço davranışlar sergileyebilirler,
 • Çok kıskançdırlar ve bir kadının bağımsızlığı karşısında, kendilerine olan güvensizlikleri nedeniyle öfkeye kapılabilirler.

Bu türden erkeklere çekilen bir kadın türü var mı?

Diğer taraftan, bu türden erkekler etkileyici ve ilgi çekicidir. Bu türden erkeklerden hoşlanan kadınlar, genellikle hoşlandıkları erkeklerde olmayan özellikler taşır. Bu kadınlar soumluluk sahibi, güçlü, empati yeteneği olan ve karşılarındaki insanın hislerini anlaybilen insanlardır. Belki de genç bir yaşlarında ciddi ve sorumluluk sahibi bir hayat geçmek zorunda kalmışlardır ve bu nedenle kişiliklerinin bir parçası, çocukça bir dünyada yaşamaya devam eden bir kızın dünyasını içermektedir. Bu türden çocuksu bir erkekle, bu kız kadının içinde uyanır.

Çoğu zaman, bu türden erkeklerle evlenen kadınlar, sahiplenici bir tabiata sahiptir ve erkeklerine karşı bir anne gibi yaklaşma eğilimindedirler.

Ebedi oğlanlar, ciddi bir ilişki sürdürmeye ne ölçüde muktedirdir?

Peter Pan türü dediğimiz ebedi oğlanlar, narsisizm sorunları olan erkeklerdir. Kendilerini özel biri olarak görürler ve çoğu zaman, içinde bulundukları ilişkiden fazlasıdırlar. İlişkiyi ilişki yapan konumlanmadan ve sorumluluktan korkarlar. Yakın bir ilişkide sürekli olarak çıkışa hazır bir durumdadırlar çünkü ilk heyecan dalgasından sonra hemen hayal kırıklığı yaşamayı beklerler. Bu yüzden kendilerini tam olarak veremezler.

Evlenmeye karar verecek olurlarsa, annelerine benzeyen kadınları seçmeleri kuvvetle muhtemeldir. Kadın bu rolden uzaklaştığında, çocukça davranışlarıyla kadını bu rolü üstlenmeye zorlarlar. Zaman içinde evliliklerinin sıkıcı bir rutine kayması olasıdır ve bu durumda da, kendilerini işlerine verirler ve cinsel yaşamları durur.

Ebedi bir oğlanla birlikte olduğunu anlayan kadınlar için bir öneri

Kadınların kendi değerlerinin ve benzersizliklerinin farkında olması gerekir. Ciddi bir ilişki ancak sorumluluk sahibi, olgun, duygu ve düşüncelerini ifade edebilen iki insanla kurulabilir. Peki ama bu türden ebedi oğlanlarla birlikte olan kadınlar neden ilişkilerini sürdürmek isterler? Bu ilişkiden ne alırlar ve ne ölçüde tatmin olurlar? Bu türden bir ilişki içinde olan kadınlar, hem kendilerine hem de (eğer varsa) çocuklarına iyi bakmalıdır. Ciddi sorun ya da gerginliklerde, bir psikoterapistten randevu alınmasını öneririz.

Bir ilişki iki insanı birden içermelidir. Aksi takdirde neden bir ilişki içinde olalım? Kendimizi, hislerimizi, hayatımızı paylaşabileceğimiz bir eş gibi davranmayan bir erkekle ilişki sürdürmenin nedeni ne olabilir? Bu tür şeyleri ancak sevgililerimizden alabiliriz. Geri kalan her şeyi ailemiz ve arkadaşlarımızla yaşayabiliriz zaten.

Bu nedenle kadınlarla önerimiz, sorunların üzerine gitmeleri ve çocukça davranan eşlerini de bunu yapmaya yönlendirmeleridir.

Bir Peter Pan’la tatmin edici bir ilişkiye nasıl ulaşılabilir?

Bir kadın ne istediğini, ne istemediğini ve hayatıyla ne yapacağını biliyorsa, sorun yoktur zaten. Ancak bu her zaman kolay değildir. İnsanlar her zaman mantıklı davranmaz. Dahası, iki insanın birbirini bulması için hiçbir zaman yalnızca tesadüf değildir.

Bir ilişki içerisindeki dinamiklar, eşlerin büyüdükleri evlerdeki atmosferle benzerlikler taşıyacaktır. Eşler, çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde, ailelerindeki hayatın bir benzerini kurmaya çalışacaklardır. Bunun nedeni istenmeyen ve küçüklükten itibaren uğraşılan sorunları farklı şekillerde çözüme kavuşturma arzusudur.

Kendimize bir eş seçerken, bizi, bize tanıdık gelen bir şekilde sevecek bir insan seçeriz. Bir kişi kendi ailesinde kabul görmemişse, sıcaklık ve güven hissetmemişse, bütün hayatı boyunca bu isteklerin peşine düşecektir. İronik olansa, genellikle bu istekleri karşılayamayacak ya da karşılamayı reddedecek insanlarla ilişki kurulmasıdır.

Sağlıklı bir ilişkide, önemli olan ortaklıktır. Bunun anlamı, eşlerin birbirlerine güvenebilmesi ve kriz anlarında birbirlerine dayanabilmeleridir. Oysa ebedi oğlan çocuğu ya da Peter Pan olarak nitelendirdiğimiz erkeklerle bu türden bir ilişki kurulması imkansıza yakındır.

İlişkinin başında bu erkekler sevgilileriniz idealleştirirler ve kadınlar da doğal olarak bundan hoşlanır. Bu kadınlar zaman içinde bir annelik rolüne bürünürler. Özellikle eski kuşaklarda kadınlar bir ilişkide her zaman sabırlı olunması gerektiği öğretilerek yetiştirilmiştir. Bu nedenle, bazı kadınlar aslında dayanılmaz olan ve her türlü rezilliği, hatta şiddeti içeren ilişkileri uzun yıllar sürdürebilirler.

Tatmin verici bir ilişki için, öncelikle kendimizle sağlıklı ve tatmin edici bir ilişki kurmayı öğrenmek zorundayız.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0