0

Hayatımızın ilk yıllarından itibaren öğrendiğimiz ve birçok insanın üzerinde hemfikir olduğu söylemlerden biri de, “erken kalkan yol alır”dır.

Başarının anahtarı erken kalkmaktır. Güne erken başlamak, daha enerjik olmak ve gün içinde daha çok iş halletmek anlamına gelir.

Peki ama kendimizi erken kalkmaya nasıl alıştırabiliriz?

İlk kural, aynı zamanda en önemli olanı: İlk ve en önemli kural, her gün aynı saatte kalkmaktır. İlk başta, bunu başarmak için geceleri yatağa daha erken gitmeniz gerekecektir. Formül oldukça basit: erken yatan, erken kalkar. Sabahları aynı saatte uyanmayı başardığınız zaman, geceleri daha geç yatmaya da başlayabilirsiniz.

İkinci önemli kural: İkinci kural, uyku kalitenizle ilgilidir. İyi bir uyku çekmek için, yattığınız odanın sürekli olarak temiz hava alması gerekirken, sizin de üşümemeniz gerekir. Yattığınız odanın penceresini hafif aralık bırakarak, odanın sürekli hava almasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda üşümemek için, sıkı giyinmelisiniz. Pijamalarınızı giyin ve yorganın altına girin. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz: üşümeden, temiz hava dolu bir odada uyumak! Kaliteli bir uyku için bunu yapın.

Çalar saat ne çalıyor?

Çalar saatinizi kaça kurduğunuz kadar, sizi neyle uyandırdığı da aynı derecede önemlidir. Gün içinde birçok iş yapmanız ve dolayısıyla hiperaktif olmanız gerekiyorsa, gürültülü bir müzikle uyanmak ideal olabilir. Daha sakin bir gün geçirecekseniz, uyanmak için de daha sakin bir müzik seçebilirsiniz.

Güneş ışığıyla uyanmak:

Dördüncü kural, güneş ışığıyla uyanmak. Kış aylarında bunu sağlamak kolay olmayacaktır ancak isterseniz başarabilirsiniz. Yatağa girmeden önce perdelerinizi açın; böylelikle sabahın ilk ışığı yüzünüze vurabilir. Günün ilk ışığıyla uyanmaktan daha iyi ne olabilir?

Uyanmak: Çalar saatiniz ötmeye başladığında, yapmanız gereken tek şey, kalkmaktır! Bu nedenle “snooze/kestirme” opsiyonunu kapatarak, alarmı duyduğunuz anda yataktan kalkmalısınız. Yataktan çıktıktan sonra yapmanız gerekenler, ışıkları ve pencereyi açtıktan sonra, temiz havayı içinize çekerek gerinmektir. Sıcak yatağınızın içinde gerinmek ise, kalkmanızı çok daha zorlaştıracaktır.

Tam uyanabilmek için soğuk su:

Gerindikten ve ciğerlerinize temiz hava çektikten sonra, mutfağa geçerek günün ilk kahvesini hazırlamaya koyulun. Kahve ve kahvaltı hazırlığının ardından, banyoya geçerek, soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Böylelikle tam olarak uyanmış olursunuz.

Kahvaltı:

Yüzünüzü yıkayıp giyindikten sonra, kahve ve kahvaltı zamanı geliyor. Sabahları kesinlikle kahvaltıyı atlamamalısınız! Herkesin bildiği gibi, kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve kahvaltınızı ne derece iyi yaptığınız gününüzün nasıl geçeceğini de belirler. Kahvaltı yapmadan güne başladığınız takdirde, ihtiyacınız olan enerjiyi alamamış olursunuz.

Olumlu düşünce:

Yüzünüzü yıkadınız, giyindiniz ve kahvaltınızı yaptınız. Sabah erken kalkmanın tüm kurallarını yerine getirdiniz. Geriye ne kaldı? Başarılı bir gün için geriye tek kalan, olumlu düşünce. Gün içinde gireceğiniz önemli toplantının ya da sınavın nasıl geçeceğini düşünerek endişelenmek yerine, olumlu düşünün. Yüzünüzde geniş bir gülümseme ve pozitif enerjiyle, altından kalkamayacağınız hiçbir şey olmadığını anlayacaksınız.

Kanıtlanmıştır! 
Bilimadamlarının gerçekleştirdiği sayısız araştırma, erken kalkmanın başarıyla doğrudan ilintili olduğunu ortaya koymaktadır. Güne dinlenmiş ve enerjik bir şekilde başlayarak, stres ve zorluklara karşı insana dayanma gücü verir. Başarının anahtarı da budur. Erken kalkarken bunu her zaman aklınızda tutun!

Tarihin en büyük filozoflarından biri olan Aristo, şafaktan önce uyanmak gerektiğini söylemiş. Böylelikle sağlık, bilgelik ve zenginlik elde edilebilir. O halde büyüklerimizin söylediği şu söz her zaman kulağımıza küpe olsun: erken kalkan yol alır!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0