0

Tüm dünyaya yayılan kahve kültürüyle kahve tutkunlarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Kahve çeşitleri arasında espresso adı en sık anılanlardan biri. Pratik hazırlanması, lezzetli olması gibi sebepler espressoyu popüler yapıyor. Bu yazımızda espresso nedir, espresso nasıl yapılır sorularına yanıt veriyoruz. Keyifli okumalar.

Espresso Nedir?

Basınç gücünden faydalanılarak yapılan pratik bir kahve demleme yöntemidir. 1900’lerde İtalyanlar tarafından keşfedilmiştir. Yoğun kıvamı ve sert tadı sebebiyle küçük porsiyon olarak servis edilir. Zengin aroması vardır ve miligram başına yüksek kafein içerir. Tadını yumuşatmak için süt, karamel, çikolata gibi malzemeler kullanılır.

İlk Espresso Makinesi

1901 yılında ilk gerçek anlamda espresso makinesi üretildi. Luigi Bezzera kahvenin bardağa düzgün şekilde akması için gereken düzeneği kurdu. Bu makine sayesinde kahve akarken dağılmıyor, hem de birden fazla kahve yapma imkanı oluyordu. Ancak, buhar sebebiyle fazla ısınan makine soğumadan kahve yapılamıyordu. Desiderio Pavoni 1903’te makinenin patentini satın alarak bu soruna çözüm buldu. 1906 yılında Milan Fuarı’nda espresso makinelerinin tanıtımı yapıldı.

Espresso Nasıl Yapılır?

Kahve makinenin portatif filtre tutacağına konulup sıkıştırıldıktan sonra bardak yerleştirilir. 30 ml su kahveden geçirildikten sonra yaklaşık 30 saniye süzülmesi beklenir. Espresso fincanları 45 ml büyüklüğündedir. Bardak önceden ısıtılmalıdır. Bu sayede espressonun soğumasının önüne geçilecektir. Bardağın oval yapısı köpüğün kaybolmaması için önemlidir.

Espresso Yapmanın Püf Noktaları

Espresso yapımının uyulması gereken kuralları vardır. Bu kurallar kahvenin öğütülme zamanı, öğütülme kalınlığı ve gramajı ile ilgilidir. Kaliteli bir kahve harmanı ve uzman bir barista lezzetin tamamlayıcılarıdır. Koyu kavrulmuş çekirdeklerden yapılması en temel özelliği olduğu için kahve harmanının koyu kavrulması çok önemlidir. Kahve çekirdekleri espresso yapımına başlamadan hemen önce öğütülmeli, taze olmalıdır. Baristanın basıncı iyi ayarlaması, kahvenin bardağa doğru süzülmesi espressonun tadına etki eden diğer noktalardır.

Espressonun Faydaları

  • Ödemlerin atılmasını sağlar, vücuttan su atılmasına sebep olur.
  • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur.
  • Dikkat ve odaklanma gücünü artırır.

Espressonun Zararları

  • Espressoyu çok fazla tüketmemek gerekir. Fazla tüketilince vücutta titreme yapabilir.
  • Espressonun kalbe giden kan akışını kısıtlaması sebebiyle kalbe zarar verdiği belirtilir.
  • Geç saatlerde içilen espresso uykusuzluğa yol açabilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye