0

Düzenli olarak ya da en azından çoğu insana göre daha sık spor yapan kişiler, daha farklı bir beslenme düzenine ihtiyaç duyar. Siz de sürekli spor yapanlardansanız, her türlü gıdayı almanız gerekiyor:

  • karbonhidratlar,
  • proteinler,
  • yağ,
  • mineraller ve su.

Düzenli spor ve egzersiz yaparken, öncelikle yüksek kaliteli enerji gıdalarını tam olarak almanız gerekir. Bunu sağlamanın en kolay yolu her zaman sağlıklı ve dengeli bir kahvaltıyla güne başlamak ve günün devamında gerekli olan farklı gıdaları almaktır.

Hiçbir şeyi atlamayın

Karbonhidratlar, düzenli spor yaparken vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlar. Bu nedenle her gün yeterli miktarda karbonhidrat almak zorundayız.

Protein ve yağ da önemli olduğundan, öğünlerinizde bunlara da yer açmalısınız. Yağ zararlı olduğu için bütünüyle beslenme düzeninizden çıkarmaya kalkışmamalısınız, çünkü sağlıklı ve zinde olmak için belli bir dereceye kadar yağ almanız gerekiyor.

Aslına bakacak olursanız, ihtiyaç duyduğunuz enerjinin %20-25’i yağlardan gelmelidir. Yeterince yağ almadığınız takdirde, egzersizleriniz de istediğiniz ölçüde etkili olmaz.

Kısacası, tüm öğünleriniz karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli olmalıdır.

Spor diyeti için tavsiyeler

Kan şekeri oranınızın dengelenmesi ve vücudunuzun gerekli olan enerji sağlaması için düzenli ve sağlıklı bir beslenme şarttır. Ayrıca egzersizler esnasında kaybettiğiniz suyu almak için düzenli olarak su içmeniz gerekir.

Dikkat: Bir saatlik yoğun bir egzersiz için, en az bir litre su içmeniz gerekmektedir.

Gereğinden fazla yemek yediğinizde…

Egzersiz esnasında kendinizi rahatsız hissederseniz ya da karın bölgesinde ağrılar söz konusuysa, bunun nedeni muhtemelen egzersiz öncesinde yediğiniz yüksek kalorili ve ağır yemektir. Bu nedenle, egzersizlerin öncesinde doyurucu ama hafif yiyecekler tercih etmelisiniz.

Doymamış yağ tüketmeniz gerekiyor

Düzenli olarak spor yapan kişiler her türlü gıdanın yer aldığı dengeli bir beslenme düzenine sahip olmalıdır. Tükettiğiniz yağın doymamış yağ olmasına dikkat etmelisiniz

  • zeytinyağı,
  • tohum yağı,
  • balık yağları gibİ

Doymuş yağ zengin bir enerji kaynağı olmasına rağmen, içerdiği kolesterol nedeniyle vücudumuz için ciddi ölçüde zararlıdır.

Dikkat: Egzersiz esnasında birdenbire başınız döndüğünde ya da mideniz bulandığında, hemen egzersizi kesin.

Spor için gerekli olan yiyeceklerin takvimi

Yoğun gündelik programımız içerisinde egzersizlerin doğru bir şekilde planlanması çok önemlidir. Diğer bir önemli durum da, ne zaman ve nerede yemek yeneceğinin planlanmasıdır. Egzersizlerin öncesinde yanlış ya da çok miktarda yiyecekler tüketirseniz, hem egzersizlerinin kalitesi düşer hem de egzersiz esnasında rahatsızlık duyabilirsiniz.

  • Yanlış yiyecekler sindirim sorunlarına, mide bulantısına, hatta kusmaya neden olabilir.
  • Diğer taraftan, egzersiz öncesinde hiçbir şey yememek de çok yanlıştır. Egzersiz esnasında zayıf düşmemek için yeterli düzeyde beslenmeniz gerekmektedir.

Dikkat: Düzenli olarak spor yaparken yemek takviminiz çok önemlidir.

Hafif yiyecekleri tercih edin

Vücudunuzu enerji verici, sağlıklı ve kolay sindirilebilir gıdalarla beslemek çok önemlidir. Hafif yiyecekler, hem egzersiz esnasında açlık hissetmemenizi hem de egzersiz öncesinde bu yiyecekleri kolay bir şekilde sindirmenizi sağlar. Karbonhidratlar çok daha kolay bir şekilde sindirilirken, yağ ve proteinler midemizde çok daha uzun süre kalır. Ve elbette tüm bu etkiler, ne kadar yemek yediğinize bağlıdır.

Dikkat: Büyük yemekler altı saate kadar midenizde kalabilir.

Enerji yiyecekleri mükemmel bir çözüm olabilir

Enerji yiyeceklerinin sindirilmesi için gereken süre 45 dakika kadardır. Egzersiz öncesinde karbonhidrat açısından zengin bir enerji yiyeceği yediğinizde, egzersiz için kendinizi doğru şekilde hazırlamış olursunuz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0