0
Etkili CV Nasıl Hazırlanır?
Nitelikleriniz ilana uygun, aranan özellikleri karşılıyorsunuz. Başvuru yaptınız ancak ne arayan ne soran var. Bir yerlerde yanlış mı yapıyorsunuz? Sorun büyük olasılıkla CV’nizde.

Nitelikleriniz ilana uygun, aranan özellikleri karşılıyorsunuz. Başvuru yaptınız ancak ne arayan ne soran var. Bir yerlerde yanlış mı yapıyorsunuz? Sorun büyük olasılıkla CV’nizde. Özgeçmişinizi belli kriterlere uyarak yazdığınız takdirde hedefe ulaşmanın daha kolay olacağını biliyor musunuz? Etkili CV nasıl hazırlanır sorusunun yanıtı yazımızda.

CV Hazırlamanın Püf Noktaları

10 adımda sonuç odaklı CV nasıl hazırlanır birlikte bakalım. Bu püf noktaları hayalinizdeki işe sizi daha da yaklaştıracak.

1. Temel Bilgiler Eksiksiz Olmalı

Hangi işe başvurursanız başvurun eksik olması gereken bölüm temel bilgilerdir. Kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, eğitim bilgileri, iş geçmişi, iş için gereken beceriler, ilgi alanları ve referans bilgileri her CV’de olması gereken alanlardır.

2. Sunum Önemli

Potansiyel işverenin CV’de ilk baktığı yer orta üst bölümdür. CV düzeni ve tasarımıyla göz yormayan bir şekilde olmalı, CV’yi inceleyen kişiye aradığı bilgileri kolayca sunmalıdır. Unutmayın CV’niz sizi tanımayan kişilere yazdığınız bir mektuptur.

3. İki Sayfayı Geçmeyin

CV’de amaç kendinizi, deneyimlerinizi kısa ve öz şekilde anlatarak işe alınmak için işvereni ikna etmektir. Sizin başvurduğunuz pozisyona yüzlerce başvuru olduğunu, bu sebeple CV’leri okumaya ayrılan sürenin kısa olduğunu göz önünde bulundurun.

4. İlanları İyi Okuyun

İş ilanlarında yer alan iş tanımları ve gereken becerilere dikkat etmek, CV’nizi hazırlarken sizi bir adım öne çıkaracaktır. Başvurduğunuz işte aranan özellikleri CV’nizde vurgulayın.

5. Tek CV’niz Olmasın

Bütün başvurduğunuz işlere aynı CV’yi göndermeyin. Başvurduğunuz işe göre yaptığınız düzenlemelerle daha etkili hale getirin.

6. Kişisel Becerilerinizden Bahsedin

Liderlik, iletişim ya da bilgisayar becerileri gibi nitelikler başvurduğunuz işle ilgiliyse mutlaka yazın. Üniversitede öğrenci kulübünde yaptığınız görev size yeni işinizde yardımcı olacak bir beceri kazandırmış olabilir.

7. İlgi Alanlarını Önemseyin

CV’nizde dikkat çekici ilgi alanlarından bahsedin. İlgi alanlarında pasif olunan aktiviteler yerine aktif olunan aktivitelere yer verin.

8. Tecrübelerinizi İfade Edin

İş tecrübelerinizden bahsederken kendinizden emin ifadeler kullanın. Sonuç odaklı olun. Mesela çalıştığınızın şirketinizin bir önceki yıla göre arttırdığı satışlardan bahsedin.

9. Referanslar Önemli

CV’de yazdıklarınıza kefil olabilecek kişileri referans olarak yazın.

10. CV’niz Güncel Olsun

İş arama bir süreçtir ve bu süreçte kendinizi geliştirmeye özen gösterin. Geliştirdiğiniz özelliklerinize CV’de yer verin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye