0

Spor salonu üyelikleri ve pahalı spor ekipmanları yüzünden egzersiz yapmak, bir çeşit ayrıcalığa dönüştü. Evinizdeki spor salonunu aidat gerektirenler kadar süslü ve kapsamlı hale getirmek zorunda değilsiniz. En sevdiğiniz ekipman yerine alternatifleri kabul etmeniz koşuluyla, ucuz bir ev spor salonuna sahip olmak sadece birkaç yüz lira (veya daha az) uzaklıkta.

Bölüm 1. Önceliklendirme ve Planlama

1. Egzersiz alanınızın boyutlarını ölçün

Herhangi bir ekipman satın almadan önce, ne kadar yere ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Ev spor salonunuz için malzemeler alırken egzersiz alanınızın ölçülerini yanınızda bulundurun. Küçük bir alanı spor alanına dönüştürüyorsanız, büyük ekipman için yer olamayabileceğini unutmayın. Hangi ekipmanın sizin için daha önemli olduğuna öncelik verin.

2. Kondisyon hedeflerinizin ne olduğuna karar verin

Hedeflerinizi bilmek, ekipman satın alırken daha akıllı seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır. Hedeflerinizi yazın ve egzersiz türüne (dayanıklılık, güç, denge vb.) göre düzenleyin. Böylece ne tür bir ekipman almanız gerektiğini bilirsiniz. Örneğin, hedefiniz dayanıklılığınız üzerine çalışmaksa, bir koşu bandı almanız mantıklı olabilir. Ancak sadece kas geliştirmekle ilgileniyorsanız, bir koşu bandı alarak paranızı boşa harcamayın.

3. Egzersiz alanınızdaki prizleri dikkate alın

Ev spor salonunuz için egzersiz aletleri satın almak istiyorsanız, bu aletleri takmak için bir yere ihtiyacınız olacaktır. Egzersiz alanınızda sadece bir priz ve 3 farklı aletiniz varsa bu sizin için problem olabilir. Alışveriş yaparken bunu aklınızda bulundurun.

4. Paradan tasarruf etmek istiyorsanız egzersiz aletlerine para harcamayın

Egzersiz aletleri pahalı olabilir. Ağırlıkları, direnç bantları ve egzersiz topu kullanarak egzersizlerin çoğunu evde yapmak mümkündür. Ayrıca, bir kapı barfiksi takabilirsiniz, böylece sırt kaslarınızı büyük ekipmanlar olmadan çalıştırabilirsiniz. Bir egzersiz aletine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilmeniz için çok yönlü bir alet bulmaya çalışın.

Bölüm 2. Kardiyo ve Fitness İçin Satın Alma

1. Ekipmansız egzersiz yapın

Özellikle kardiyo ve genel kondisyon için çok az para harcamakla çok şey yapılabilir. İnternet, ekipman gerektirmeyen tam, yüksek yoğunluklu kardiyo egzersizleri için faydalı kılavuzlarla doludur. Yoga ve pilates hiçbir ekipman gerektirmeden egzersiz yapılabilen iki disiplindir.

2. Bir masaj rulosu satın alın

Masaj rulosu, son birkaç yıl içinde oldukça popüler olan bir malzemedir. Temel, kaliteli masaj rulosunu uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Daha da düşük maliyetli bir yol arıyorsanız bir PVC boru alın ve bir plaj havlusunun içine sarın.

3. Bir karın kası geliştirme tekerleği satın alın

Sırtınızı ve karın kaslarınızı geliştirmek için şınav ve mekik yerine bir karın kası geliştirme tekerleği bu soruna basit, etkili bir çözümdür. Bu ürünü uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

4. Patlamaya karşı dayanıklı bir denge topu alın

Bu toplar, spor yaparken kullanılan en çok yönlü eşyalardan biridir. Omuriliği destekledikleri ve mide kaslarını izole ettikleri için karın çalışması için mükemmeldirler. Bir denge topu karnı mekik veya sit-up hareketinden daha iyi çalıştırır. Hatta top bazı egzersizlerde bir sehpanın yerini alabilir.

5. Bir kardiyo aleti için para harcamayı düşündüğünüzde bu kondisyon bisikleti olsun

Kaliteli kondisyon bisikletleri genellikle sadece birkaç yüz lira karşılığında bulunurken, eşit kalitede bir koşu bandı binlerce lira olabilir. Kondisyon bisikletleri de ayarlanabilir, bu nedenle (eliptik bir araçla yapacağınız gibi) vücudunuza uyan bir bisiklet bulma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Kapanan spor salonlarına dikkat edin. Ekipmanlarını ucuz fiyata elden çıkarırlar ve kaliteli ekipman satın almanın daha ucuz bir yolu yoktur.

Bölüm 3. Güç için Satın Alma

1.Yüksek kaliteli ayarlanabilir bir ağırlık sehpası alın

Ayarlanabilir bir sehpa; dik eğimli, yatay eğimli ve düz bir sehpa ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayarlanabilir bir sehpa, üç sehpanın hepsini satın almanıza kıyasla yüzlerce lira tasarruf sağlayacaktır. Ayarlanabilir bir sehpa çok yönlüdür ve neredeyse tüm egzersizlerde kullanılabilir. Ayarlanabilir bir sehpa fiyat aralığınızın dışındaysa, bunun yerine bir egzersiz topu kullanın.

2. Bir ya da iki dambıl alın

Dambıllar uzun süredir güç antrenmanı ekipmanları arasında en iyi tercihtir. Dambıllar büyük ev spor aletlerine göre çok daha küçük ve çok daha ucuzdur. Güç antrenmanı yapmak için sadece bir şey satın alacaksanız, bu dambıl olmalıdır. Dambıllar / serbest ağırlıklar, her zaman ekonomik ev spor salonunun temel ekipmanı olacaktır. Zaten oldukça güçlü iseniz, yaklaşık 12 lb (boş) ağırlığında ve her biri 200 lbs’ye kadar yüklenebilen standart olimpiyat halterlerini almalısınız. Halteri koymak için yeriniz yoksa, bunun yerine direnç bantları kullanmayı düşünün.

3. Bir kum torbası yapın

Fazla yapı malzemeleriniz varsa, bunları kullanmak için harika bir yoldur. Ayrıca eski bir spor çantasına veya egzersiz çantasına da ihtiyacınız olacak. Bunları kum veya çakıl ile doldurun ve deliği iyice bantlayın. Bunlar kilo direnci gerektiren herhangi bir sayıda egzersiz için kullanılabilir.

4. Direnç bantları satın alın

En basit ve en düşük bütçeli güç ekipmanıdır. Herhangi bir egzersizde direnç bantlarını halter yerine kullanabilirsiniz. Bandın bir tarafını tutturmak için bir yer bulun ve diğer ekipmanlarınızın yetersiz kaldığı her şeyi çözmek için ayakta duran herhangi bir alet gibi direnç bantlarını kullanabilirsiniz.

5. Bir çekme lastiği bulun

Bir çekme lastiği bulmak bacak gücü ve genel fiziksel gelişmenin uygun maliyetli bir yoludur. Bunun için sadece bir çekme halatı ve büyük bir lastik gerekir. Birini diğerine takın ve spor yapmaya hazır hale gelin. Daha gelişmiş bir alet yapmak kaynak işlemi gerektirir.

6. Bir kapı barfiksi satın alın

Genellikle uygun fiyatlıdırlar. Evinizde kullanacağınız sağlam bir kapı çerçevesine sahip olduğunuzdan emin olun. Trisepsler ve şınav için bir barın iki katına çıkmaya çalışın. Bu barfikse sahip olmak, şınav çekerken bileklerinizi çok daha güçlü hale getirir.

7. Bumper plakaları olan bir olimpik haltere para harcayın

Eğer kullanabilirseniz, bu plakalar güç antrenmanınızı bir seviye yükseltecektir. Bumper plakalar, kauçuk kaplı olduğu ve yere düşmesine izin verdiği için sıradan plakalara göre daha dayanıklıdır. Halterler, 100GMS ila 1KG arası ağırlıkta mini artışlara izin verir. Bu, ağırlık arttıran üst düzey sporcular için oldukça kullanışlıdır. Bumper plakaları olan bir olimpik halterin çok fazla yer kaplayacağını unutmayın.

Bölüm 4. Sonuç Olarak

1.Gözlerden uzak olun

Bütçe için önemli olmasa da, ev spor salonu biraz rahatsız bir yerde olması için elinizden geleni yapın. Bu, dikkat dağınıklıklarını azaltarak ve eldeki göreve odaklanmanızı teşvik ederek egzersizinize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ne kadar harcayacağınıza bakılmaksızın, sonunda kullanamayacağınız şeylere para harcamayın. Her şey için özel bir yere sahip olmak, uygun bir ev sağlar ve “dağınıklık” olarak adlandırılma olasılığını azaltır.

2. Döşemeyi atlamayın

Ev spor salonunuz halı ile döşeli değilse, sadece odanın bir köşesi için zemin matı almayı düşünmelisiniz. Yoga ve diğer germe hareketleri için gerekli olan dolgulu döşeme, tüm egzersizler için bir avantajdır. Dizlerinizin ve diğer eklemlerinizin karşılaştığı aşınma ve yıpranmayı azaltarak egzersizlerin çoğunu çok daha rahat hale getirecektir.

3. Odada TV veya müzik seti bulundurun

Profesyonel spor salonlarından ilham alın ve egzersiz yaparken biraz kafa dağıtın. Bir televizyon, egzersiz videoları hayranı iseniz iki kat yararlıdır. Müzik aynı zamanda antrenmanınız için etkili bir uyarıcı olabilir. Müziği uygun ritim ile daha uzun süreli egzersizlere bağlayan çalışmalar yapabilirsiniz.

4. Duvar aynaları satın alın

Egzersizinizi izlemek için bir aynaya sahip olmak kozmetik bir dokunuştan daha fazlasıdır. Formdaki herhangi bir sorunu gidermede yardımcı olur. Çoğu zaman ev spor salonunuzda yalnız egzersiz yapacağınızdan, tekniğiniz hakkında tavsiyelerde bulunacak bir partneriniz olmayacaktır. Aynada iyi görünmenize izin vermeyin. “Gösteri” kaslarından daha fazlasını hedeflediğinizden emin olun.

Kaynak: HowTo


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye