0

Doğaya dönüş hareketi başladı. Daha doğal bir hayat sürmek için çoğu insan çaba sarf ediyor. Bu çabadan temizlik malzemeleri de nasibini alıyor. Kimyasal içerikli temizlik ürünleri doğrudan kişinin cildiyle temas ettiği için doğal olması daha da önem kazanıyor. Sabun kullanımı temizliğin en temel gerekliliklerinden biri. Evde içeriğinde ne olduğunu bildiğiniz sağlıklı, rengarenk ve dekoratif sabunlar yapmak ister misiniz? Evde sabun nasıl yapılır merak ediyorsanız detaylar yazımızda.

Evde Kalıp Sabun Yapımı İçin Gereken Malzemeler

Evde kalıp sabun yapmak için gerekenler; plastik eldiven, silikon kalıp, yaklaşık 80 gram sabun bazı, sabun boyası, esans ya da kokulu yağlar, saç spreyi, sprey kolonya

Evde Kalıp Sabun Yapılışı

Plastik eldiven giydikten sonra 80 gramlık sabun bazını benmari usulü eritin. Bunun için sabun bazını cezvenin içine parçalar halinde koyun. Sabun bazını bıçakla kesebilirsiniz. Parçalar ne kadar küçük olursa o kadar kolay erir. İçine sabun bazı koyduğunuz ısıya dayanıklı kabı daha büyük bir kaba oturtun ve kaba 4 – 5 parmak kaynar su ekleyin.

Kaynayan su sabun bazını eritecektir. Plastik ya da tahta kaşıkla ara sıra karıştırırsanız kabarcık oluşmasını engellersiniz. Metal kaşık kesinlikle kullanmayın. Erime işlemi sırasında ara sıra üzerini kapatırsanız sabun bazındaki gliserin kurumaz ve nemini korur.

Eriyen sabun bazını başka bir plastik bardağa boşaltın. Bazın içine istediğiniz renk sabun boyasından 2 damla koyun ve plastik kaşıkla iyice karıştırın. Bu karışıma sabun rengiyle uyumlu esanstan 5 – 6 damla ekleyin.

Sabun bazının esans ve boyayla iyice karıştırılıp birbirine geçmesi sağlandıktan sonra sabun yüzeyinde kabarcıklar oluşacaktır. Bu kabarcıkları önlemek için bardaktaki karışıma saç spreyi, alkol veya kolonya sprey şeklinde birkaç kez püskürtülmelidir.

Karışım silikon kalıba yavaş yavaş döküldükten sonra 10 – 15 dakika bekleyin. Sabunu kalıptan çıkarmadan elle soğuyup sertleşmesini kontrol edin. Sabunun şekline zarar vermeden çıkardıktan sonra kullanabilirsiniz.

Evde Sıvı Sabun Yapımı

Evde sıvı sabun yapmak katı sabun yapmaktan daha kolaydır. Evde sıvı sabun yapmak için gerekenler kalıp sabun, rende ve sudur. Kalıp sabunu rendeledikten sonra yeterli miktarda su ile kaynatıp, donmaması için içine biraz zeytinyağı ilave edin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye