0

Kombu çayı Doğu Asya’da M.Ö. 2. yüzyıldan beri yapılan bir fermente çay çeşididir. Yurt dışında ev yapımı bir tür ilaç olarak da kullanılır. Kombuça beyaz, siyah, yeşil ya da oolong çayından kombucha kültürü / mayası kullanılarak yapılır. Çayın içeriğini oluşturan en önemli bileşenine kombu kültürü adı verilir. Kombu çayı piyasada hazır olarak bulunabileceğini gibi evde de yapılabilir. Yazımızda evde kombucha nasıl yapılır, kombucha mantarının özellikleri, kombucha faydaları sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Kombucha Mantarının Özellikleri

Kombucha mantarı belli bir zaman geçtikten sonra çayın yüzeyine doğru genişler ve kalınlaşır. Kültür üredikçe birkaç noktaya dikkat etmek gerekir: Kültür oluştuktan sonra içinde bulunduğu kap oynatılmamalı, ortamda toz oluşumu engellenmeli ve ortam 20 -30 derece arasında tutulmalıdır. Kombucha kültürü zamanla dibe çöker, daha sonra askıda kalır ve bazen yüzer. Tüm bu durumlar normaldir ve her üç koşulda Kombucha kültürü oluşacaktır. Kombu çayını yaptıktan sonra ağzını sıkıca kapattığınız kavanozlarda ve buzdolabında kültürlerinizi saklayabilirsiniz. Kombu çaylarını buzdolabında 6 ay saklayabilirsiniz. Fermantasyonu meyveli hazırladıysanız ve meyvelerini süzmediyseniz 1 hafta içinde tüketmelisiniz.

Kombucha Faydaları

%100 Doğal probiyotik ve fermente Kombu çayı sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu faydalar:

  • Antibakteriyel özelliğe sahiptir.
  • Probiyotik açısından oldukça zengindir.
  • Vücuttaki ağır metallerin ve toksinlerin atılmasını sağlar.
  • İçeriğinde yer alan amino asit, probiyotik ve antioksidanla sayesinde sindirim sistemini rahatlatır.
  • Kabızlık ve ishali engeller.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Düzenli tüketildiğinde kan şekeri kontrolü, zayıflatma özelliklerine sahiptir.
  • Vücudu alkalize eder ve kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Mide rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.
  • Kemik ağrılarına iyi gelir.

Evde Kombucha Yapımı

Evde Kombucha yapımı için gerekenler:

3 litre su

7 adet demlik poşet çay

1,5 su bardağı beyaz şeker

200 ml başlangıç çayı

Kombucha kültürü

Kombucha tarifi:

1 litre suyu kaynatarak cam bir kabın içerisine alın ve şekerin suyun içinde çözünmesini sağlayın. Çayları ekleyerek 20 – 25 dakika demlendirin. Çayları içinden çıkartıp 2 litre soğuk su ekleyin. Çay soğuduğunda başlangıç çayını ekleyerek Kombucha mantarının pürüzlü kısmı aşağıya bakacak şekilde çayın üzerine yerleştirin. Kabın ağzına tülbent koyun ve tülbenti lastikle sabitleyin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye